"יודעים שכרגע הם בחיים"

יועץ ראשי הממשלה בעבר למלחמה בטרור: פעילות מערכת הביטחון נראית שקולה מדודה ונכונה בדרך לאיתור החטופים שעל פי המידע הם בחיים.

שמעון כהן , כ"ה בסיון תשע"ד

ממשיכים לסרוק
ממשיכים לסרוק
פלאש 90

כוחות גדולים של צה"ל המשיכו גם הלילה בפעילות מואצת בניסיון לאתר את מקום הימצאם של שלושת הנערים החטופים.

כתבנו קובי פינקלר מדווח כי קצין בכיר מגלה הבוקר כי ריכוז המאמץ באזור צפון מערב חברון נמשך גם ביממה האחרונה. הלילה נסרקו 80 יעדים, נעצרו 37 אנשים ונתפסו אמצעי לחימה. "ריכוז המאמץ באזור דרום עציון וצפון חברון יעשה גם בימים הקרובים", אומר הקצין.

כוחות הצנחנים פעלו בכפרים הסובבים את חברון, כשעיקר המאמץ של צהל ייעשה גם בזמן הקרוב בפעילות לשחרור החטופים ומציאת החוטפים.

יועץ ראשי הממשלה בעבר לענייני טרור, תא"ל במיל יגאל פרסלר, התייחס בראיון ליומן ערוץ 7 להתמודדות המבצעית מול תנועת החמאס וחוטפיהם של שלושת הצעירים.

בראשית הדברים מבהיר פרסלר כי הוא עצמו אינו יכול לשער מה היה מייעץ לראש הממשלה לו היה עדיין בתפקידו כיועץ, שכן אינו מצוי בפרטים ובנתונים לאשורם. עם זאת מניתוח שלו את הדיווחים השונים עולה כי מערכת הביטחון פועלת בסבלנות רבה ובאופן מדוד כפי שנדרש ממנה במציאות מורכבת שכזו. "המשימה מאוד קשה והמשימה היא למצוא את החטופים ואת החוטפים".

לשאלה אם אין הפעילות המדודה והשקולה מסכנת את חייהם של החטופים, משיב פרסלר כי בהנחה שאכן החטופים חיים היעד הוא להגיע אליהם ולחלץ אותם, "אם היה מישהו עומד מולנו עם פיגוע מיקוח המציאות הייתה אחרת, אבל כשלא זו המציאות היעד הוא איתור המקום ואז להתמודד עם הבעיה החדשה. כרגע לא זה המצב". עוד הוסיף וציין כי היעד הוא לצד הפעילות השקולה והמדודה להגיע אל החטופים באופן מהיר ככל הניתן שכן כאשר ההערכה היא שהחטופים בחיים הרי שהיעד של המחבלים הוא לבצע בהמשך פיגוע מיקוח ואל מול מגמה שכזו היעד הוא לחלץ אותם.

את עובדת שתיקתם של המחבלים החוטפים עד כה, העובדה שטרם לקחו אחריות וטרם הציגו רשימת דרישות, מתרגם פרסלר באפשרות אחת שאינם רוצים להסגיר את עצמם משום שיתכן והצבא קרוב מאוד אליהם, או באפשרות אחרת, הפסימית, והיא שהחטופים אינם בחיים, אך למיטב המידע הידוע לו "זה לא המצב כרגע. אנחנו יודעים שהם כרגע בחיים. זו הנחת העבודה".

פרסלר נשאל אודות שיתוף הפעולה עם מנגנוני הרשות הפלשתינית וציין את השקט הביטחוני היחסי הנובע משיתוף הפעולה הזה, שיתוף פעולה שהוא מגדיר כ"לא רע" וכזה הכולל אינטרס משותף גם אם לא הטוב ביותר שניתן היה לצפות אך ככזה שניתן למנף אותו לטובת איתור החטופים. להערכתו שיתוף הפעולה קיים על אף ואולי ברקע ההתבטאויות הכותרתיות שמונפקות מלשכת אבו מאזן.