בתי המדרש לחופשה תופסים תאוצה

בלמעלה ממאה בתי מדרש לנוער נערכים לחופשה הגדולה. "הצ'ופרים והקיאקים אינם הכול, הנוער צמא ללמוד".

שמעון כהן , כ"ה בסיון תשע"ד

נוער
נוער
צילום: פלאש 90

באיגוד רבני 'קהילות' נערכים במרץ לימי החופשה הגדולה שכבר החלה בחלק ממוסדות החינוך, וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנכ"ל האיגוד, הרב עמיחי אליהו, על מיזם בתי המדרש לנוער שהאיגוד מקיים בלמעלה ממאה מוקדים ברחבי הארץ.

מדבריו של הרב אליהו כבר בפתח השיחה עמו עולה כי תפרוסת בתי המדרש המשתתפים במיזם הולכת ומתרחבת ובימים אלה קבוצת בתי כנסת באילת נערכת לקחת חלק במיזם ולהשתתף בו.

עיקרו של הרעיון הוא ניצול הפלטפורמה הקיימת של בתי כנסת בקהילות ואיתם רבנים על מנת לייצר מסגרת לימוד מינימאלית לבני נוער וילדים במהלך ימי החופשה הגדולה. "בית הכנסת הוא לא רק מקום תפילה אלא גם מקום מפגש והרבנים אמרו בואו ננצל את הפלטפורמה הזו ללמוד תורה בשמחה וגם נתגמל ונפנק את הילדים", אומר הרב אליהו.

המלמדים במסגרות השונות הם לעיתים רב בית הכנסת, לעיתים אברך ולעיתים אחד ממתפללי המקום כאשר קהל היעד משתנה על פי אופייה של כל קהילה ואופיו של כל בית כנסת. לעיתים מדובר בקהילה שבה אין די ילדים וההתמקדות היא בבני הנוער ולעיתים הקהל הוא ילדים בגילאים נמוכים יותר.

הלימוד משתנה בתוכנו על פי רצון משותף של הלומדים והמלמד והוא מתנקז לשעה או שעתיים מדי בוקר אחרי תפילת שחרית או לפני תפילה מנחה. הרב אליהו מספר על רצון הולך וגובר של הנערים והילדים ללימוד נוסף ומסתבר שקיימת כמיהה למסגרת וללימוד ו"הקוטביות שבין חופש ללימוד היא לא נכונה. נערים מבקשים פלטפורמה ללימוד", הוא מוסיף ואומר.

קבוצות הלומדים מצ'ופרים בממתקים ואף בימי טיול, קיאקים וכיוצא באלה. הרב עמיחי אליהו, בנו של הרב שמואל אליהו ונכדו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל מספר כי על ברכי התפיסה הזו גדל הוא עצמו, תפיסה ולפיה נכון לחבב את המצוות ואת לימוד התורה בכלים שמדברים אל הילדים ובני הנוער.

בדבריו משבח הרב אליהו תומכים רבים שחוברים למיזם ומסייעים כלכלית לקידום המפעל המקיף שעלותו גבוהה מאוד.

עוד הוא מציין ומספר כי על מנת לייצר התאמה מסוימת בין הרצון לייצר תכנית לימוד מקצועית שתועבר לילדים באופן מקצועי ובין הרצון לאפשר לקהילה לקדם קשר טבעי בין הלומדים למלמד מקיים האיגוד הכשרות לרבני הקהילות שנפגשים אחת לחודש לשיח והיערכות לפעילות.