הישראליות באירופה: הקבוצות שאפשר לפגוש

הגרלת הליגה האירופית וליגת האלופות התקיימה אתמול בניון שבשוויץ. מכבי ת"א, הפועל ת"א והפועל ב"ש גילו את מי הן עשויות לפגוש.

נרי וייס , כ"ה בסיון תשע"ד

יטשל גולדהאר, הבעלים שמח
יטשל גולדהאר, הבעלים שמח
צילום: פלאש 90

שלוש הקבוצות הבכירות של ישראל הוגרלו אתמול בעיר ניון שבשוויץ לשתי הליגות האירופיות היוקרתיות.

שלוש הקבוצות הן: האלופה מכבי תל אביב שהוגרלה למוקדמות ליגת האלופות, סגניתה הפועל באר שבע והפועל תל אביב הוגרלו למוקדמות הליגה האירופית. כעת נותר רק להכיר את היריבות האפשריות ולהתחיל להתכונן.

ההגרלה הראשונה שהתקיימה הייתה הגרלת ליגת האלופות בה לקחה חלק קבוצת הכדורגל של מכבי תל אביב. מכבי הוגרלה בשלב הסיבוב השני של מוקדמות ליגת האלופות, הווי אומר: הצהובים יצטרכו לנצח שתי קבוצות בדרכם לשלב הבתים היוקרתי.

הצהובים הוגרלו לשחק בסיבוב השני של המוקדמות, מול אחת מהמנצחות במפגש הכפול בין באננטס הארמנית לסנטה קולומה האנדורית המוכרת לצהובים עד מאוד. כזכור, בעונת 2007/08 הצליחו האנדורים להפתיע את שחקניו הצהובים של אלי כהן כשניצחו בביתם 1:0 קטן גדול. עד היום הניצחון הזה נחשב כהישג הגדול ביותר של הכדורגל במדינה, עד כדי כך זו הייתה בושה גדולה ההפסד ההוא. דרך אגב, בגומלין הצהובים נקמו ובגדול כשניצחו 0:4 ועלו לשלב הבא. 

סנטה קולומה נחשבת למועדון הגדול ביותר במדינה הקטנה והלא מפותחת, כשזכתה בשמונה אליפויות המדינה האחרונות. ועדיין, כדי לשחזר את המפגש בינה לבין מכבי, תצטרך קולומה להפתיע קודם כל את באננטס הארמנית שנחשבים פייבוריטים הרבה יותר מהאנדורים. באננטס זכתה רק בעונה שעברה בפעם הראשונה בתולדותיה באליפות המדינה, אבל היא בעלת ניסיון במפעלים אירופיים כשבעונת 2003/04 שיחקה בליגה האירופית שם שיחקה מול הפועל ת"א. לקבוצה הצנועה והאלמונית יש גם שחקנים בינלאומיים אבל בכל מקרה, הצהובים חייבים לנצח את שתי הקבוצות הללו ולהעפיל אל השלב הבא.

קבוצה ישראלית נוספת שחיכתה לשמוע מי תעלה בגורלה ותפגוש אותה בדרך להופעה היסטורית בשלב הבתים של הליגה האירופית, היא הפועל באר שבע. סגנית אלופת המדינה התחזקה לאחרונה בכמה שחקנים מהשורה הראשונה ובעיקר בחלוץ הישראלי שחוזר אחרי שנות גלות - שלומי ארבייטמן. המטרה של הקבוצה מעיר הנגב ברורה: חזרה אחרי 17 שנה למפעל אירופי ואליפות בליגת העל בכדורגל. בכדי לחזור למפעל אירופי מכובד יצטרכו שחקניו של אלישע לוי המאמן לעבור את מיקה או ר.נ.ק ספליט. זה לא שם קוד, אלו שמות קבוצות מהליגה הארמנית והקרואטית.

מיקה אמנם צעירה יחסית לגבי שנות הקמתה, שכן הוקמה רק ב1999, אבל כבר שנים רבות שהיא מבססת את עצמה במקומות הגבוהים ביותר של הליגה המקומית. בעונה שעברה מיקה סיימו במקום השלישי ומשחקת למול 7,000 צופים, לא משהו שאמור להטריד את השחקנים האדומים וחסרי הניסיון. גם הקבוצה מספליט עוד עשויה לעלות ולשחק מול אלה של באר שבע. לשתי הקבוצות יש מכנה משותף גדול מאוד ועשיר מאוד: לשתיהן יש בעלים עשיר.

מעניין לראות איך הקבוצה הצעירה וחסרת הניסיון תייצג את עצמה במשחקים המוקדמים. 

הקבוצה הישראלית השלישית והאחרונה שהגרילה את עתידה האירופי אתמול בשוויץ היא הפועל ת"א. ת"א האדומה הגיעה כמדורגת להגרלה וידעה שהיא עשויה לפגוש קבוצות שעל הנייר קלות מאוד ביחס אליה וממילא קבוצות שאפשר לעבור אותן. לאחר שלל אפשרויות, צומצמו הקבוצות שהאדומים עשויים לפגוש. בסיום: האדומים יפגשו את המנצחת בין אסטנה הקזחית לפיוניק הארמנית.

הקזחים הם קבוצה אחת שהתאחדה משתי קבוצות אחרות והוקמה רק לפני חמש שנים. עם כל זאת, הקבוצה כבר הספיקה לזכות בשני גביעים במהלך חמש השנים מאז שהוקמה ומחזיקה באצטדיון שמכיל בכל משחק כ-30,000 אוהדים. בעונה האחרונה הקזחים זכו במקום השני בליגה המקומית שלהם, ממנו עלו להשתתפות בשלבים המוקדמים של הליגה האירופית. על הזכות להיפגש עם הפועל תל אביב בסיבוב השני של המוקדמות, יתמודדו הקזחים מול פינויק הארמנית. בניגוד לקחזים, הארמנים קיימים כבר 22 שנים ומחזיקים באצטדיון שמכיל רק כ-1,500 אוהדים.

כל שלוש הקבוצות הישראליות צריכות לעבור את המשוכה הראשונה בדרך להגשמת חלומן: השתתפות במפעלים היוקרתיים של אירופה.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il