קורבנות טרור יעקלו דומיינים מאיראן

קורבנות טרור המחזיקים בפסקי דין כנגד איראן בשווי של למעלה ממיליארד דולר, דורשים בעלות על הדומיינים כדי לממש את פסקי הדין.

אורלי הררי , כ"ז בסיון תשע"ד

איראן תשלם
איראן תשלם
thinkstock

קבוצת קרבנות טרור מישראל ומארה"ב ובני משפחותיהם, שנפצעו או נהרגו במתקפות טרור שמומנו על ידי איראן, פתחו בהליך עיקול רשיון האינטרנט ונכסי הדומיין של איראן, וכל זכות חוזית אחרת המסופקת לאיראן על ידי ארה"ב.

צו העיקול נמסר לידי ICANN - איגוד האינטרנט לרישום שמות ומספרים, המנהל, למעשה, את רשת האון-ליין העולמית (WWW), מטעם מחלקת המסחר האמריקנית בוושינגטון.

ICANN מנפיקה רישיונות למדינות העולם, אשר מורשות למנות נציגים מטעמה הסוחרים ומוכרים שמות דומיין בעלי סיומות ספציפיות של אותה מדינה לכל אדם, עסק או ארגון.

המשפחות התובעות, המחזיקות בפסקי דין כנגד איראן בשווי של למעלה ממיליארד דולר, שניתנו בבית המשפטי הפדרלי בארה"ב, מבקשות לקבל בעלות על כל הדומיינים והשמות המרכזיים שמסופקות לאיראן על ידי ארה"ב, כולל הסיומת ir, ایران, וכל כתובות ה-IP המשמשות את הממשל האיראני וסוכנויותיו השונות.

קורבנות הטרור ומשפחותיהם מיוצגות בהליך תקדימי זו על ידי עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר מתל אביב, מנהלת ארגון "שורת הדין", ועל ידי עו"ד רוברט טולצ'ין מניו יורק.

לדברי עו"ד דרשן-לייטנר "זו הפעם הראשונה שקורבנות טרור פונים לעקל ולקבל לידיהם בעלות על דומיינים, כתובות IP ורישיונות אינטרנט של מדינות תומכות טרור, כגון איראן, ומנסים לממש את פסקי הדין שקיבלו כנגדן. חובה להראות לאיראנים, שלתמיכתם הכספית בטרור יש מחיר כבד. מבחינה עסקית ומשפטית מדובר בהליך פשוט – חייבים לקורבנות כסף, ואלה נכסים ששווים כסף".

ברוך בן-חיים, שבנו נפצע אנושות בפיגוע התאבדות באוטובוס בשנת 1995, אמר כי "זה לא ראוי שהממשל האמריקאי ימשיך לספק רישיונות אינטרנט לאיראן בעוד זו מסרבת לפרוע פסקי דין הקובעים שהיא מימנה טרור עולמי. תביעותינו חייבות להגיע לידי מימוש".

בתביעות שהוגשו בארה"ב על ידי קרבנות טרור כנגד איראן, בתי המשפט חזרו ופסקו שפיגועי התאבדות ומתקפות ירי יזומות של טרוריסטים מארגוני החמאס והג'יהאד האסלאמי בישראל, מומנו באמצעות התנועה האסלאמית ומשרד המודיעין האיראני (MOIS).

אף על פי כן, למרות שהמשפחות זכו לפיצוי וענישה כנגד הנתבעים, איראן סירבה ליישם את הוראות הפסיקה ולשלם את פסקי הדין. איראן הוגדרה על ידי מחלקת המדינה, כמדינה הפועלת מחוץ לחוק ומספקת תמיכה ומשאבים חומריים לארגוני טרור ברחבי העולם עוד ב-1996.

יצוין כי על פי תיקון לחוק חסינות ריבון זר האמריקני משנת 1976, שתוקן על מנת לסייע לנפגעי טרור לאכוף פסקי דין כנגד מדינות זרות, חסינותה הריבונית של איראן כנגד תביעות הנובעות ממעשי טרור, מבוטלת.

עו"ד דרשן-לייטנר אמרה, כי "במשך שנים סירב הממשל האיראני לפרוע את פסקי הדין כנגדו, בהתנשאות על קרבנות הטרור והמערכת המשפטית האמריקאית. קורבנות הטרור ממשיכים לסבול מתוצאות פיגועי ההתאבדות שמומנו על ידי איראן לפני כ-17 שנים.

''אין בכוונתנו למנוע את השימוש באינטרנט האיראני, אלא אנו דורשים את מה שמגיע על פי חוק", הדגישה. ''אם באמצעות החרמת תקציבים שהצטברו ממכירת רישיונות וזכויות חוזיות אלו נוכל לממש את החוב, נסופק ונדע ששירתנו את לקוחותינו. אנו נישאר תמיד מחויבים לסייע לקורבנות הללו לממש את פסקי הדין שלהם".