שליחות החמ"ד לא מסתיימת בחמ"ד

ראש החמ"ד נערך לכנס המורים ומנהלים שיתקיים בשבוע הבא, מספר על המורים שעיצבו את דרכו ועל השליחות שהוא רואה גם מול שאר החברה.

שמעון כהן , כ"ז בסיון תשע"ד

אברהם ליפשיץ
אברהם ליפשיץ
ששון תירם

בראיון לקראת הכנס המיוחד הצפוי להתקיים בבנייני האומה, כנס מורי ומנהלי החמ"ד, מספר יו"ר החמ"ד הרב ד"ר אברהם ליפשיץ, על הצפוי באירוע בראיון לערוץ 7.

בראשית הדברים התבקש ליפשיץ, ברוח אחד הנושאים המרכזיים של הכנס, לספר על המורה ששינה את חייו באופן אישי והשפיע על תפיסת עולמו. הוא הרב צ'רנוביץ, מורו ורבו בכיתות י'-י"א בישיבה התיכונית בנחלים.

"אישיות חינוכית אמתית, עם דוגמא אישית שאין שני לה, עם אכפתיות גדולה, עם תפילה גדולה, איש שלם שבהחלט השפיע עלי. זה היה בגיל הנעורים. בישיבה הגבוהה הרב ליכטנשטיין, אדם שקשה לעמוד מול השלמות שבו", הוא אומר ומציין כי לא תמיד יכול אדם להצביע באופן מיידי על אדם כזה או אחר ששינה את חייו אך ללא ספק ההשפעה מצטברת וקיימת לאורך שנים.

את הכנס עצמו רואה ליפשיץ כמעמד שיכנס אליו את מורי החמ"ד להוקרה ולכיוון דרך בהמשך הפעילות החינוכית הסיזיפית והיומיומית שלהם. זאת כאשר בפני המתכנסים יועלו אתגרי החמ"ד, זהותו, תפקידו ושליחותו בחברה הישראלית.

בדבריו מציין ליפשיץ את הרחבת מעגלי השפעתו של החינוך הממלכתי דתי גם על ציבור שאינו בהכרח משויך להגדרת הממ"ד. "הציבור הרחב מסורתי ומבקש קרבה", אומר ליפשיץ הרואה גם במפגשיהם של מחנכי ומורי החמ"ד עם בני הציבורים האחרים יעד ושליחות בפני עצמם. לדבריו כל מורה שיחזור מהכנס יחזור מקצועי יותר ושליח ציוני טוב יותר.

"מעבר לשאלת הטוב יותר והטוב פחות בהשוואות בין צורת חינוך אחת לשנייה כאשר מורה נכנס לכיתה הוא נכנס עם עצמו ומלמד את עצמו", אומר ליפשיץ המדגיש את ייחודו של המורה הציוני דתי במערכת החינוך. "אנחנו לא בוחנים את הדברים ב'להיות כמו' אלא בלהיות אנחנו בצורה המיטבית. לנו, כמו לכל קבוצה אחרת השמיים הם הגבול במאמצים להשתפר. אדם נולד כשרגליו בקרקע וראשו בשמים".

באשר להשפעת החינוך הממלכתי דתי על מסגרות החינוך המקבילות מזכיר עוד ליפשיץ את התיאום ושיתוף הפעולה הקיים עם מערכות שאינן שומרות מצוות דרך מערכת 'יש"י, יחד שבטי ישראל, ובהקשר זה את האירוע שבו ביום ראשון הקרוב ייפגשו מורים ותלמידים מהמסגרות השונות לדיוני שולחנות עגולים בסוגיות שונות. "יש היום רצון לפעול יחד בעשייה משותפת, ללמוד זה מזה", אומר ליפשיץ המספר כי אתמול ביקר בבתי החטופים ושחח עם האבות המודאגים שעיניהם אורו כאשר שמעו על המיזם הנוגע בנקודה המאחדת בעם.

"מושג ה'יחד' הוא מושג חשוב בחינוך ללא חשש מהשפעה", אומר ליפשיץ ומזכיר את דבריו של הרב חיים דוד הלוי שלאורו התקיימה שנת הלימודים האחרונה, שביאר את הביטוי 'אנ"ש' כ'עם ישראל'.