דיסקין נגד "בנטים ואריאלים"

ראש השב"כ לשעבר מזהיר מ"הרפתקאות נואלות" שמקדמים מנהיגי הימין, כמו כיבוש רצועת עזה, בנייה ביו"ש ופירוק הרשות הפלסטינית.

עוזי ברוך , ד' בתמוז תשע"ד

יובל דיסקין
יובל דיסקין
שלום ענסי

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין תוקף היום (רביעי) בחריפות את שרי הימין המבקשים להכות בחמאס ולבנות ביו"ש בתגובה לרצח שלושת הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח הי"ד.

בעמוד הפייסבוק שלו כתב דיסקין כי "בימים האחרונים נשמעות קריאות של נפתלי בנט (רסיס בישבן, אין בעיה עם להרוג ערבים ועוד...), אורי אריאל (שרוצה לבנות עוד ועוד התנחלויות), דני דנון (מפקד קורס 'מרווה' בחיל חינוך על פי הביוגרפיה שלו) וליברמן (עוד ביטחוניסט קשוח ומהוגי הטרנספר לערביי ישראל) הקוראים: להכות ללא רחם, להגיב תגובה ציונית הולמת, להשתולל קצת ועוד המלצות 'מקצועיות' בתגובה לרצח המזעזע".

דיסקין הדגיש כי מדיניות שחרור המחבלים היא שהובילה לפיגוע החטיפה. "הרגלנו את אויבינו שהנוסחה הזו עובדת - כי אנו משחררים אסירים תחת לחץ... ואפילו הרבה מאוד אסירים.

"הגיע הזמן לשבת ולקבל החלטות אמיצות בנוגע למדיניות שחרור אסירים תחת לחץ של פיגוע מיקוח. צריך להוציא את דו"ח ועדת שמגר מהארון ולדון בו ובעיקר – צריך לקבל החלטות אמיצות בסוגיה חשובה ורגישה זו".

לדבריו, יש לאתר את הרוצחים ואת סייעניהם, להביא אותם לדין ולהמשיך לפגוע בתשתיות החמאס ביו"ש ובמזרח ירושלים. "אולם זה לא מבצע חד פעמי, כי אם הפעלת לחץ שיטתי וחכם לאורך זמן, משום שאין בלחימה בטרור פטנטים של 'זבנג וגמרנו'.

"את זה דרך אגב בחורינו הטובים (באמת!) בשב"כ, באמ"ן ובצה"ל יודעים לעשות, וכל מה שצריך זה לתת להם את הגיבוי הנדרש לכך", כתב.

באשר לירי הרקטות הגובר מרצועת עזה לעבר ישראל טען ראש השב"כ לשעבר כי "בין כל האפשרויות הגרועות ובהיעדר גורם אחר, עדיף לנו כרגע שהחמאס המוכל על ידי מצרים ועל ידינו ישלוט בעזה. אנחנו צריכים למצוא את הנוסחה להחזיר את ההרתעה ברצועה שתחייב את החמאס להרגיע את המצב ולהשליט סדר.

דיסקין תקף את ה"מהלכים הגדולים" שהוצעו בימים האחרונים. "תהיה זו טעות ללכת למהלכים גדולים ונואלים כמו אלו שנשמעו בתקופה האחרונה: לכבוש את עזה, או למוטט את הרשות הפלסטינית או ללכת לגלי בניה נוספים בהתנחלויות".

"אפשר לכבוש את עזה אבל מה נעשה יום לאחר שנשלים את הכיבוש? אפשר למוטט בקלות רבה את הרשות הפלסטינית ומה אז? נקים מחדש את הממשל הצבאי? נלך לגלי בניה נוספים בהתנחלויות ורק נזרז את הסנקציות הממתינות מעבר לפינה. כל אחד מרעיונות מאלו פגיעתו בנו תהיה קשה והשלכותיו חמורות''.

הוא קרא להיזהר ממבצעי "תג מחיר" שעלולים להבעיר את השטח והוסיף כי ''החטיפה והרצח המזעזע יחד עם ההתלהמויות של נבחרי ציבור ורבנים יכולים בקלות לדחוף אותם לפעולות נקם שיתסיסו את השטח ויעוררו תבערה הרבה יותר גדולה. הרצח הבוקר בירושלים שאיני יודע עדיין את כל פרטיו, רק ממחיש את הפוטנציאל שיכול להיות לאירועים כאלו".

לצד כל אלו, ראש השב"כ לשעבר קורא לחדש בכל מחיר את המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים, "שיסייע להגיע ל'שתי מדינות לשני העמים' על בסיס של הסדר אזורי בהשתתפות מצרים וירדן ובסיוע של שאר מדינות ערב המתונות והעולם.

"אני מאמין כי הסדר כזה יחזק את ביטחונה הלאומי של מדינת ישראל אל מול ההתפתחויות באזור וישפר את מצבה בעולם. זה תהליך ארוך ומתמשך שיצטרך להיפרס על ציר זמן ארוך אבל חייבים להתקדם פה משום שבקרוב זה יהיה מאוחר מדי.

לסיום תקף דיסקין בחריפות את מנהיגי הימין ומתח ביקורת על ראש הממשלה. "יש לי יותר מתחושה שההתלהמות האגרסיבית היא בעיקרה מס שפתיים שהבנטים, אריאלים, הדנונים והליברמנים ושות' משלמים לאלקטורט שלהם בהמלצת היועצים האסטרטגיים שמסביבם. אולם בממשלה הנגררת שלנו כיום – הכל יכול לקרות.

''אני מקווה כי ההיגיון הביטחוני הבריא בדרך כלל של בוגי, השכל הישר של ציפי, ואולי גם סיוע של יאיר, ישמרו את ראש הממשלה באזור הנוחות הטלוויזיוני שלו, שם הוא לובש מדי יום את סבר הפנים החמור ומשגר איומים ריקים לכל עבר. זה עדיף בהרבה על היסחפות להרפתקאות נואלות שתכליתן היחידה היא תגובה לשם תגובה על מנת לרצות את האלקטורט".