חטיפה - תחזיר מחבלים לכלא

ועדת השרים אישרה את החוק שיזם ח"כ אלקין ונועד להפחית אפקטיביות של חטיפות. אלקין: צריך להפוך את המשוואה.

חזקי ברוך , ח' בתמוז תשע"ד

זאב אלקין
זאב אלקין
צילום: פלאש 90

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של ח"כ זאב אלקין (ליכוד), יו"ר ועדת חוץ ובטחון, העוסקת בשחרור אסירים משיקולים מדיניים או ביטחוניים.

הצעת החוק באה לאפשר לממשלה להחזיר לכלא מחבלים ששוחררו בעסקאות עבר במידה ומתבצעת חטיפה נוספת, ובכך להילחם בתופעת החטיפות.

יוזם החוק, ח"כ אלקין, אמר כי "אני מברך על כך שהממשלה הבינה שיש להפוך את המשוואה, ולהבהיר לארגוני הטרור שחטיפות מכניסות מחבלים לכלא ולא משחררות אותם. בהצעת חוק זו אנו מאפשרים לממשלה להחזיר מחבלים לכלא ברגע שהם חוזרים לסורם או שמתבצעת חטיפה נוספת של ישראלי. זו התחלה טובה לשינוי כללי המשחק מול ארגוני הטרור ואני מתכוון לקדם את שלבי החקיקה בכנסת במהרה".

להצעת החוק של יו"ר ועדת חו"ב, ח"כ זאב אלקין, הצטרפו יוזמים רבים מכל הקשת הפוליטית, מימין וגם משמאל: יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד ח"כ יריב לוין, יו"ר סיעת העבודה ח"כ איתן כבל, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ איילת שקד, יו"ר סיעת ישראל ביתנו ומ"מ יו"ר קואליציה ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר סיעת ש"ס ח"כ אריאל אטיאס, יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט ח"כ דוד רותם, ועדת החינוך ח"כ עמרם מצנע, יו"ר הוועדה למעמד האשה ח"כ עליזה לביא, יו"ר ועדת משנה של חו"ב לענייני חוץ והסברה ח"כ רונן הופמן, יו"ר ועדת משנה של חו"ב לענייני איו"ש ח"כ מוטי יוגב, יו"ר ח"כ אורית סטרוק, ח"כ אלעזר שטרן, ח"כ דוד צור.

בדברי ההסבר לחוק נאמר, כי "במרבית המקרים מדובר היה בשחרור מחבלים שהיו מעורבים בפיגועי טרור קשים ומתועבים ששחרורם דוקר את העין ומקומם את הלב. שחרור זה נעשה בחוסר צדק תחת אילוץ מדיני או ביטחוני ולפיכך אין כל הצדקה שלא ניתן יהיה להשיב את אותם אסירים ביטחוניים להמשך ריצוי עונשם עם השתנות התנאים אשר יצרו את האילוץ".

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) מיוזמי החוק ציינה כי "הצעת החוק שלנו היא צעד חשוב במאבק בטרור, שכן היא תעקר את המניע והמוטיווציה לפיגועי מיקוח, כאשר המחבלים ידעו שהם עלולים לגרום לרבים מחבריהם לחזור אל בין כתלי הכלא".