נוער יהודי מצרפת ישחזר את מסע ההעפלה

67 שנה לאחר מסע ההעפלה לישראל, בני נוער מצרפת ייצאו להפלגה בה יחוו וילמדו הצעירים על פרק משמעותי זה בהיסטוריה של העם היהודי.

יוני קמפינסקי , ט' בתמוז תשע"ד

מתכוננים להפלגה
מתכוננים להפלגה
יוני קמפינסקי

כ-800 בני נוער וסטודנטים יהודים הגיעו השבוע מצרפת לישראל על מנת להשתתף בסמינר חינוכי "צף" של הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית ומשרד העלייה והקליטה, במהלכו ישחזרו הצעירים את מסע ההעפלה לישראל ובמקביל, יחשפו לתכניות חינוכיות בישראל ולמסלולי עליה המוצעים כיום לצעירי התפוצות.

הסמינר מאורגן על ידי "החוויה הישראלית", חברת החינוך של הסוכנות היהודית שמביאה עשרות אלפי בני נוער מהתפוצות מדי שנה, ביחד עם המועצה הציונית בישראל הפועלת מטעם ההסתדרות הציונות העולמית בקרב עשרות אלפי בני נוער ישראלים מדי שנה.

בני הנוער והסטודנטים ישמעו ויחוו "על בשרם" במהלך ארבעה ימים את סיפור העלייה הבלתי לגאלית של אניית המעפילים הידועה "התקווה".

התקווה הייתה אניית מעפילים שיצאה מאיטליה והגיעה לחופי ארץ ישראל במאי 1947 כשעל סיפונה 1,414 מעפילים ומאוחר יותר שמשה להבאת עולים ממחנות המעצר בקפריסין ומצרפת לארץ ישראל.

בסמינר יחשפו בני הנוער לתלאות העלייה הבלתי לגאלית לישראל ממי שחוו זאת על בשרם ובעזרתם יתמודדו עם שאלות הנוגעות לזהותם היהודית ולזיקתם למדינת ישראל, ביניהם העיתונאי וניצול השואה נוח קליגר שיספר למשתתפים את סיפורו האמיץ והמרגש. כמו כן יערכו אנשי מקצוע סדנאות להתמודדות עם תופעת האנטישמיות.

בסופו של המסע, יום חמישי,  יעגנו הספינות בנמל חיפה ויערכו טקס חגיגי שיערך בשעה 18:00 בקרית ים.

יעקב חגואל, ראש המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית: "אנו ניצבים בפני עידן ממושך במהלכו האנטישמיות באירופה רק גואה ומחריפה, תושבי התפוצות ניצבים בפני אתגרים רבים המעמידים אותם בפני מצבים לא פשוטים. שחזור ההפלגה של אניית המעפילים מאפשר למאות בני נוער מצרפת לעסוק בסוגיות עמן מתמודדים בחיי היומיום, לצד קבלת מענה לסוגיות ובעיות. אני סמוך ובטוח כי המשט יחזק בקרב הצעירים את החיבור לעם ישראל ולמדינת ישראל ואף יתרום לביטחונם".

עמוס חרמון, מנכ"ל החוויה הישראלית, הסוכנות היהודית אמר כי, "שחזור הפלגתה של אניית המעפילים ה'תקוה' ועליה 800 מחניכי תנועות הנוער הציוניות מצרפת הוא פרק חינוכי נוסף הקושר בין הדור הצעיר היהודי בצרפת למדינת ישראל. ה'חוויה הישראלית' חברת הבת לחינוך של ה'סוכנות היהודית' תאפשר השנה ל-6000 צעירים מצרפת לקחת חלק בתוכניות חינוכיות בארץ וכן, תממש תכניות השמה ל-500 סטודנטים צרפתים בחברות היי-טק ומוסדות להשכלה גבוהה בארץ".