אזהרה למעבדי השיש מפני מחלת סילקוזיס

המשרד מבהיר שאין כל סכנה לציבור המשתמשים בשיש מלאכותי שהותקן בבתיהם – הסיכון נובע רק מתהליכי העיבוד.

אורלי הררי , ט' בתמוז תשע"ד

שיש
שיש
צילום: פלאש 90

משרד הכלכלה שב ומזהיר את מעבדי השיש הסינטטי מסוג "אבן קיסר" ומשטחי שיש סינטטי מיובאים ואת המתקינים במבנים של משטחי השיש – מפני תחלואה פוטנציאלית במחלה נשימתית קשה, סילקוזיס, הנובעת מחשיפה ממושכת לאבק הסיליקה המשתחרר בתהליכי עיבוד השיש – חיתוכו וליטושו.

יצוין כי כ- 80% מכלל משטחי השיש המלאכותי, המעובדים בישראל, הינם מתוצרת "אבן קיסר, והיתר – משטחים המיובאים ממדינות שונות באירופה (כדוגמת סילסטון) ומהמזרח הרחוק.

בשנת 2013, נוכח גידול במספר המקרים של מחלת הסיליקוזיס, 44 במספר (לעומת מקרים בודדים בעשור הקודם), הובהר למעלה מכל ספק כי, תהליכי עיבוד השיש כפי שהם מתבצעים כיום, ברוב המפעלים, אינם מספקים מענה הולם להגנה על העובדים. מניתוח המידע עלה כי רמות החשיפה לסיליקה, של העובדים במפעלים אלו, עולות על המותר במידה מסוכנת, וגורמו ת לתחלואה גבוהה וחריגה של עובדים בסיליקוזיס.

כתוצאה מכך, הורתה מנהלת מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית ומפקחת עבודה ראשית במשרד הכלכלה, ורדה אדוארדס, על ריכוז מאמץ מול כל המפעלים העוסקים בעיבוד שיש, תוך מיפוי המפעלים בהם רמת החשיפה מחייבת סגירתם. לאחרונה הוצאו כ-50 דרישות לרשויות המקומיות לסגירת מפעלים בהם המצב חמור במיוחד.

בישראל ישנם כיום כ-600 מפעלים ובתי מלאכה העוסקים בעיבוד שיש מלאכותי, בהם מועסקים כ-3,000 עובדים. כמעט כולם חורגים מדרישות התקנות ואם לא יבוצעו בהם שיפורים משמעותיים, לא תיוותר ברירה אלא לסוגרם. במשרד הכלכלה מדגישים כי רק תהליכי עיבוד שיש בתנאים בהם קיים חיץ פיסי מוחלט בין העובד לאבק הסיליקה, בנוסף על אוורור, שימוש בתהליכים רטובים וציוד מגן אישי, ממזערים את הסיכונים לתחלואה.

כאמור, משרד הכלכלה פועל בימים אלה, בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות, לסגירת מפעלים שאינם עומדים ברמת החשיפה המותרת לפי התקנות, ודורש כי מעסיקים ומנהלים במפעלים לעיבוד שיש - משטחי קוורץ מלאכותיים - יבצעו את כל השיפורים הטכנולוגיים הנדרשים בכדי לעמוד בכל דרישות התקנות ולצמצם חשיפת העובדים. כן קורא המשרד למנהלי המפעלים לבצע בדיקות סביבתיות תעסוקתיות, באמצעות מעבדות מוסמכות, ולשלוח בהקדם את עובדיהם לבדיקות רפואיות אצל רופאים תעסוקתיים. איתור המחלה בשלביה המוקדמים – יכול לסייע להתמודדות עמה ולמנוע החרפתה.

לקבלת מידע נוסף על סיכוני עבודה בעיבוד שיש על סוגיו, ניתן לפנות למרכז המידע של המוסד לבטיחות ולגיהות, בטלפון: 03-5266455

או למשרד הכלכלה, מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, בדוא"ל: PikuahA@economy.gov.il