יוצאים לצמתים: "לישראל דרוש כבוד לאומי!"

מדימונה יוצאת הערב הדרישה בערים ובצמתים מרכזיים בישראל לאיחוד הכוחות, החזרת ההרתעה וחיזוק הכבוד הלאומי של מדינת ישראל

ערוץ 7 , ט' בתמוז תשע"ד

דימונה, הערב
דימונה, הערב
צילום: איילת קלטר וצבי יהודה אליסף
רבני ותלמידי ישיבת דימונה, הגרעין התורני בעיר, ראשי יישובים, ראשי ומנהלי גרעינים, מנהלי ורכזי תנועות הנוער, עמותות, ראשי ומנהלי ישיבות, רכזי נוער, יוצאים היום אחה"צ במיזם חדש שנועד להרים את המורל הלאומי.

"במציאות בה אנו נמצאים", אומרים בישיבת דימונה, "אנו מרגישים את הצורך העז לחיזוק אצל כולנו של החוסן והכבוד הלאומי שלנו ושל מדינתנו. אמירה של כוח וחוסן של העם בארצנו - שיהודי יכול וצריך להסתובב במדינה ללא חשש ופחד מאיומים כאלו ואחרים - זה כבוד לאומי. חיזוק כוח ההרתעה של הצבא וכוחות הביטחון - זה כבוד לאומי. אחדות בלבבות העם היהודי השוכן בארצו - זה כבוד לאומי..."

לכן, הערב (יום ב'), מתארגנות קבוצות בכניסות לערים ובצמתים מרכזיים בישראל לאיחוד הכוחות החזרת ההרתעה וחיזוק הכבוד הלאומי של כולנו. בכל מקום יתארגן בכוחות עצמו תוך כדי התמקדות במסר מוביל שיבחר לעצמו. עד כה הודיעו עשרות פעילים על איוש צמתים הסמוכים למקום מגוריהם. 

הרב חזי קנטר, מתגורר בדימונה, משמש כרב קהילה ושני בתי כנסת, ר"מ בישיבה התיכונית, רב ביה"ס ומי שיזם את היציאה לצמתים.

מה גרם לך ליזום את ההפגנות?

"אני חושב שמה שקרה כאן בשלושה השבועות האחרונים זאת פגיעה בכבוד הלאומי וביכולת ההרתעה של ישראל. הכבוד הלאומי שלנו נרמס וההרתעה שלנו נשחקה. כששלושה נערים נחטפים, זאת בעיה בכבוד הלאומי וביכולת ההרתעה. כבוד לאומי מבוסס על שני מרכיבים – האחד חוסן לאומי נפשי והשני – יכולת ההרתעה של מערכת הביטחון כלפי גורמים עוינים. זה גרם לכך שהחלטנו מספר אנשים לצאת לרחוב ולנסות להרים את מורל העם, מתוך הבנה שלא עושים זאת רק באמצעות רשת האינטרנט, אולי גם, אך לא רק. פעילות מעשית תעלה את מורל העם ותחזיר את הכבוד הלאומי..."

העיתוי קצת בעייתי, כשמתברר שמי שעומד מאחורי רצח הנער הערבי, הם יהודים...

"מאז שהכבוד הלאומי נרמס בחטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים הי"ד, הוא הולך ומתדרדר במדרון החלקלק, בחסימות צירים מרכזיים ברחבי הארץ ובפגיעה בשגרת החיים בערי הדרום. בזריקות אבנים, בפוגרומים ביהודים ובאוזלת יד מתמשכת של המשטרה ואי השבת הסדר על כנו, ובעיקר בחוסר מעש של המנהיגות, ולכן העיתוי לא שאלה. העיתוי הוא גורם מזדמן, הכבוד הלאומי הוא מציאות שצריכה להיות בנפשנו שעה שעה".

מה אתם מצפים שיקרה בעקבות הפעילות שלכם?

"אנחנו לא נותנים פתרונות מעשיים לאנשי הצבא. אנחנו רוצים שישיבו לנו את הכבוד הלאומי. צה"ל ומשטרת ישראל חכמים מספיק, כדי לפתור את הפגיעה בכבוד הלאומי, הם רק זקוקים לדחיפה של העם. גם ראש הממשלה צריך להבין שעומד מאחוריו ציבור גדול שדורש להשיב את הכבוד הלאומי".

המיזם שלכם דימונאי או שיצא מגבולות העיר?

"התחלנו בדימונה כאירוע מקומי, ושמענו שבכל הארץ מתארגנים גופים מקומיים וארגונים ארציים ומצטרפים, אנחנו כמובן שמחים על כל פעולה שתשיב לישראל את כבודה הלאומי הנרמס"טוען....