הלך לעולמו גדול כדורגלני ספרד

אלפרדו די סטפנו, האיש שזכה כמעט בכל תואר אפשרי הן כשחקן והן כמאמן הלך לעולמו כשהוא בן 88. סופה של אגדת כדורגל עולמית.

נרי וייס , ט' בתמוז תשע"ד

די סטפנו עם גביעי האלופות
די סטפנו עם גביעי האלופות
רויטרס

 אבל כבד בעולם הכדורגל העולמי ובפרט בזה הספרדי, כשלפני זמן קצר הלך לעולמו גדול שחקני ריאל מדריד ומי ששימש כנשיא הכבוד של המועדון ממדריד - אלפרדו די סטפנו.

במוצאי שבת האחרון הובהל די ספנו לבית החולים גרגוריו מראניון שבעיר הבירה הספרדית, זאת לאחר שעבר התקף לב. כבר מיד עם הגיעו לבית החולים, הבינו שם כי זה עניין של ימים עד שימות, לאחר שהגיע כבר במצב אנוש למקום. ואכן, היום (שני) יצאה הבשורה כי השחקן שהיה הראשון שנכנס ל"היכל התהילה" של אופ"א באוקטובר 2011, איננו עוד ולא ישוב.

די סטפנו אינו ספרדי מלידה. הוא נולד ב- 4/7/1926 בבואנוס איירס שבארגנטינה לאבא איטלקי ואמא צרפתיה. את קריירת המשחק המקצוענית שלו החל בקבוצת הנוער של ריבר פלייט רק בגיל 17. לאחר שמונה שנים בקבוצת הפאר הארגנטינאית, עבר לשחק בקבוצת מיז'ונריוס הקולומביאנית. במיז'ונריוס שיחק די סטפנו במשך כשנתיים בלבד מ- 1951 ל-1953, שנתיים שהספיקו לשתי קבוצות הפאר של ספרד לרצות ולרכוש את החלוץ האימתני.

בתחילה סיכם די סטפנו בברצלונה וכבר חתם על החוזה בקבוצה הקטלונית, אך התערבותה של ההתאחדות הספרדית שלא הסכימה להכיר בחוזה החתום בין הצדדים, הביאה למחטף של הנשיא המדרידאי סנטיאגו ברנבאו, וכך נחת די סטפנו בקבוצה שמזוהה איתו יותר מכל. התערבותה של ההתאחדות הספרדית נבעה ככל הנראה מכך שריאל מדריד הייתה קבוצה שמקורבת מאוד לשלטון הספרדי באותם הימים. מחטף זה של ברנבאו היה זה שהצית את השנאה והתחרות שיש בין שני המועדונים הללו, עד היום.

ריאל מדריד עם די סטפנו הייתה הקבוצה הטובה ביותר בכל אירופה ובכל העולם כולו באותם הימים. השיא היה כשזכתה במשך חמש עונות ברציפות בגביע אירופה לאלופות. די סטפנו כבש בכל אחד מחמשת הגמרים ובכך הפך לשחקן האהוב ביותר על האוהדים ממדריד. הגמר הזכור ביותר מבין חמשת משחקי הגמר היה הגמר החמישי והאחרון כאשר מדריד ניצחה בו בתוצאה 3:7 את פרנקפורט הגרמנית. למדריד כבשו שני שחקנים בלבד: פרנץ פושקאש שכבש רביעייה, ודי סטפנו שכבש שלושה שערים. 

די סטפנו הוא סגן מלך שערי ריאל מדריד בכל המסגרות, כשהוא עומד על 307 שערים כאלה. די סטפנו הוא גם סגן מלך שערי ריאל מדריד בליגה הספרדית עם 219 שערים. בנוסף הוא מחזיק במקום החמישי בטבלת מבקיעי הליגה הספרדית בכל הזמנים עם 227 שערים, וסך כל שעריו בכל המסגרות ובכל הקבוצות והנבחרות עומד על למעלה מ-800.

תארים רבים יש לדי סטפנו, הן כשחקן והן כמאמן: שתי אליפויות ארגנטינה עם ריבר פלייט, שלוש אליפויות קולומביה וגביע אחד. שמונה אליפויות ספרד, גביע המלך אחד, חמישה גביעי אלופות וגביע ביניבשתי אחד. בסך הכל - 21 תארים כשחקן. 

די סטפנו הוא גם השחקן השמיני בעולם כולו שנבחר פעמיים ל"שחקן השנה בעולם" בשנים 1957 ו-1959. 

רבים מכדורגלני ריאל מדריד בעבר ובהווה קיבלו בצורה קשה את הבשורה על מותו של האגדה. אלברו ארבלואה, המגן ממדריד אמר לאחר שהתבשר כי "די סטפנו עשה אותנו ואת ריאל מדריד כולה גדולה כפי שהיא היום". 

גם ז'וז'ה מוריניו, מי שאימן לא מזמן את ריאל מדריד אמר לאחר שהתבשר  "היום הלכה לעולמה אגדת כדורגל שהשאירה מאחוריה זיכרונות פנטסטיים, בעיקר מהדורות שלפניי. בשלוש השנים שלי בריאל מדרידהייתהלי הזכות להכיר אדם צנוע, ג'נטלמן ונעים הליכות. זה לא רגע מכונן רק לריאל מדריד כמועדון, אלא לעולם הכדורגל כולו".

עם כריסטאנו רונאלדו רויטרס


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il