מח"ט גבעתי: זה ה'אני מאמין' שלי

הרב רונצקי מספר לערוץ 7 על הנכונות לכניסה לעזה בקרב הלוחמים, על השאלות שהופנו ליעלון ועל שיחתו עם מפקד חטיבת גבעתי עופר וינטר.

שמעון כהן , ט"ו בתמוז תשע"ד

אל"מ עופר וינטר
אל"מ עופר וינטר
דובר צה"ל

את השבת האחרונה העביר הרב אביחי רונצקי, הרב הצבאי הראשי לשעבר, באחד הבסיסים הגדולים של צה"ל בדרום, יחד עם החיילים המתרגלים ונערכים לכניסה לרצועת עזה.

בשיחה ביומן ערוץ 7 מספר הרב רונצקי על הרוח המפעמת בחיילים ומתייחס גם לבאז התקשורתי סביב פקודת הקרב של מח"ט גבעתי, אל"מ עופר וינטר, אותו פגש ועימו שוחח על הפקודה ועל מה שעומד מאחוריה.

באשר לשיחותיו עם חיילים הנערכים לכניסה לרצועה מספר הרב רונצקי כי הן מהמפקדים ברמת המג"דים והן מהחיילים בשטח עולה רוח נכונות ורצון להיכנס אל הרצועה על מנת להסיר את חרפת הטילים על תושבי ישראל.

לדבריו הרצון להיכנס אל הלחימה ולהכות באויב החמאסי נאמרת על ידי החיילים על אף מודעותם המלאה למחיר הכבד האישי שהם עצמם עלולים לשלם. הרב רונצקי רואה בגישתם זו של החיילים כמעט נס לנוכח החינוך הפוסט מודרניסטי שבו חונכו ותחושת המרחק לכאורה מהקרבה למען העם והכלל, תחושה המיוחסת לבני הדור הנוכחי.

הרב רונצקי מנתח את התחושות ואומר כי "בצבא קורה משהו... יש בהתכוננות למלחמה משהו שמרים את האדם. כאילו אין מקום לצד הפרטי", הוא אומר ומספר על השיחות עם הלוחמים בהן הזכיר את ימיו כמ"פ צעיר לפני מלחמת יום הכיפורים, ימים בהם חש גם הוא את מילותיו של השיר המפורסם "פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא עם", מילים שנכתבו על ידי אדם שאינו שומר מצוות ועם זאת מתארות תחושת כלליות המפעמת ברוחו של הפרט הנכון להקריב. "אין כופרים בשוחות. זה לא הפחד אלא עירוב דברים שמביא ללכידות".

הרב רונצקי מספר כיצד החיילים שואלים שוב ושוב 'מתי נכנסים', "הרוח חזרה. יש חוסר סבלנות. יורים כאן על כל המדינה טילים, אז למה מחכים?". דברים ברוח זו שאלו לוחמים גם את שר הביטחון יעלון שהגיע אליהם, אך לדברי הרב רונצקי שנכח במפגש התשובות המדיניות ה"גבוהות" לא נתנו מענה מספק ללוחמים ומפקדיהם. לדבריו המפגשים בין הדרג המדיני לחיילי השטח מפיחים רוח דווקא באנשי הדרג המדיני הרואים את רוחו של הלוחם בשטח ומתמלאים כוחות.

"יש כאן אויב קטן מאוד, חוצפן מאוד וחלש מאוד גם במספריו וגם באיכות אנשיו. פגשתי אותם פנים בפנים וראיתי איך אנשי החמאס כמו אנשי החיזבאללה הם פחדנים שיורים מרחוק, איך הם בורחים כשחבר שלהם נפגע. אני לא אומר את הדברים מתוך זלזול באויב. צריך להיערך, אבל מכאן ועד לדמוניזציה של אותם מחבלים המרחק גדול".

בהמשך הדברים עלתה סוגיית פקודת הקרב של מח"ט גבעתי, אל"מ וינטר, והביקורת המושמעת כלפיו כמי שמכניס ערכים דתיים לשורות הצבא. הרב רונצקי מספר כי שוחח עם וינטר אותו הוא מגדיר כ"אחד המפקדים היותר מהוללים שיש לצבא", ואכן מדובר ב"איגרת חזקה מאוד ולא שגרתית".

"דיברתי אתו על המוטיבים שנמצאים באיגרת והוא אמר לי 'זה אני. זה מה שנותן לי כוח'", מספר הרב רונצקי ומוסיף כי מהיכרותו האישית את וינטר אכן שם שמים וההיסטוריה של עם ישראל הם המובילים אותו בפעילותו. "הוא אמר שזו הייתה התחושה שלו, שהוא חייב להכניס את האני מאמין שלו לאיגרת".

"זה הוא וזה הכוח שלו. הוא רוצה לדבר מתוך הדבר שדוחף אותו קדימה. אין כאן שום עניין של דחיפת עניינים דתיים", אומר הרב רונצקי אך עם זאת מספר גם על שיחה שקיים עם מח"ט שומר מצוות אחר שאמר כי הוא היה מתנסח אחרת גם אם הוא מסכים לכל המסרים העולים מדבריו של אל"מ וינטר, וזאת על מנת למנוע הרמת גבות מגורמים כאלה ואחרים.