עוז וגאו"ן - מסכמים שבועיים ונערכים להמשך

צפו בסרטון חדש המסכם את השבועיים הראשונים בהיאחזות 'עוז וגאו"ן' שהוקמה לזכר הנערים שנחטפו ונרצחו.

שמעון כהן , ט"ו בתמוז תשע"ד

שלושת החטופים
שלושת החטופים
באדיבות המשפחות

בהיאחזות 'עוז וגאו"ן' שהוקמה בסמיכות למקום חטיפתם של שלושת הנערים מסכמים בסרטון חדש שבועיים של פעילות והיאחזות במקום, תגובה לרצח וחטיפת שלושת הנערים גיל-עד, אייל ונפתלי הי"ד.

בתנועת 'נשים בירוק', היוזמת ומארגנת את הקמתה של ההיאחזות רואים במהלך השלמה הכרחית ומתבקשת לפעולת הצבא ברצועת עזה נגד מוקדי הטרור החמאסי. "תשובתה של הציונות לטרור הערבי הייתה תמיד שילוב של צעדים ביטחוניים והתיישבותיים", אומרים שם.

"עיני כל העם נשואות לחזית הביטחונית. בלב כולנו תפילה שהממשלה תקבל את ההחלטות הנכונות כדי להחזיר את ההרתעה לישראל שנשחקה בגלל בלימה מתמשכת הן בתחום הביטחון והן בתחום ההתיישבות – אותו מטבע על שני צדדיו", אומרות ראשי 'נשים בירוק', יהודית קצובר ונדיה מטר ומוסיפות כי "הביטחון עובר בתלם האחרון של המחרשה אז, היום ומחר. על כן אנו ממשיכים להיאחז בעוז בגבעה החדשה וקוראות לעם ישראל כולו להמשיך לבוא ולהפגין נוכחות יהודית מאסיבית בנקודה שהוקמה על שמם של שלושת בנינו גיל-עד, אייל ונפתלי הי"ד".

יצוין כי הקמת ההיאחזות מתבצעת תוך שיתוף פעולה בין 'נשים בירוק' למדרשה הציונית, גוף הפועל בארץ ובברית המועצות לשעבר להכשרת בני נוער לעלייה לארץ ישראל ולהנחלת המורשת היהודית. אנשי המדרשה לוקחים חלק מרכזי בתפעולו של המקום ובאכלוסו. ההיאחזות מהווה חיזוק משמעותי לביטחון באזור ומשלבת בין התיישבות קליטה ועלייה.

קצובר ומטר מציינות כי במרוצת ימי האחיזה במתחם הגבעה מתצפתים לעברה ערביי בית פג'אר הסמוכה ו"קוראים אותנו", כלשונן. "הם בוחנים אותנו כדי לראות אם ירדה הרוח חלילה, או שמא רוח העם מתגברת ולפי שעה מכמות המבקרים שעולים אל המקום ברור לכולנו שרוחנו חזקה ומתחזקת".

יצוין כי בימים שחלפו מאז הלילה בו נודע דבר הירצחם של שלושת הנערים ועלייתם המיידית לגבעה הספיקו פעילי 'נשים בירוק' והמדרשה הציונית בסיוע תומכים מישובי הסביבה ומהארץ כולה לשקם את המקום, לנכש ולהכשיר אותו לגלי המבקרים שהגיעו ועוד צפויים להגיע אליו. בין השאר נרכשו בתרומותיהם של אזרחים דלת וחלונות פלדה לבית היערן שבמקום, מבנה המשמש את המתיישבים במקום בין השאר גם כחדר בטחון בעת האזעקות.

"המקום מיועד להיות אתר תיירות המשלב קמפינג וציונות. משפחות יכולות להגיע לפיקניק, ליהנות מאווירה ציונית בראשיתית ואף ליטול חלק בעבודות הרבות להכשרת השטח", מציינים המארגנים.

בני נוער רבים מתנדבים לפעולות שיקומו של המקום, ניכוש קוצים, הסדרת שבילים, צביעת מתקנים כספסלים, שולחנות, פרגולה ועוד. "יש לציין שההישג הראשון להיאחזות בגבעת 'עוז וגאו”ן' הוא עיבוי משמעותי של הנוכחות היהודית על ציר צומת גוש עציון-מגדל עוז דרום שסבל מהתנכלויות חוזרות ונשנות של ערביי בית פג’אר הסמוך", מספרות קצובר ומטר.

נזכיר כי ראשי מועצות גוש עציון, אפרת ודרום הר חברון הגיעו למקום כבר בימים הראשונים, כמו גם חברות הכנסת אורית סטרוק ושולי מועלם רפאלי, והבטיחו לסייע, לתמוך ולעזור לפיתוח של המקום והפיכתו למוקד תיירות אזורי.