הילדים האמריקנים מתחברים ליהדות

סיון קינר מרמת השרון משתתפת בימים אלו בתיאטרון "ילדודס" בארצות הברית שמפיק הצגות עם ערכים יהודיים-ישראליים לילדים.

יעל רון , ט"ו בתמוז תשע"ד

בימין: סיון קינר עם שחקנית נוספת
בימין: סיון קינר עם שחקנית נוספת
הארגון "ישראלים ברוקלין"

סיון קינר (24) נולדה למשפחה מסורתית ברמת השרון. למדה שירה, משחק והתאהבה בתחום.

בגיל 20 התקבלה ללימודים באקדמיה למחזות זמר בניו יורק, השתתפה במספר הצגות גדולות באוף- ברודווי, בהן המחזה, "ארבעת העונות" שהוצג בבית כנסת עתיק בארצות הברית, כשדמותה מדברת עברית וכל שאר הדמויות באנגלית.

היום משתתפת קינר בתיאטרון היהודי "ילדודס" ומשתפת את ערכי היהדות עם הדור הצעיר שגדל בארצות הברית. ההצגה, "מעשה בשלוש חלות" הכוללת שחקניות בלבד, קיבלה אישור מהרב הראשי בבית חב"ד במנהטן, ועלתה כבר בעשרות מרכזיים יהודים בארצות הברית.

"אני ישראלית יהודיה שגרה באמריקה ומאוד רוצה לחשוף את הדור הצעיר, שגדל הרחק מארץ הקודש עם שפה זרה, לתרבות יהודית- עברית", מספרת קינר. "אני משחקת בתפקיד הראשי בתיאטרון יהודי שנקרא, 'ילדודס', תיאטרון שהוקם על ידי שתי ישראליות, ומפיק הצגות בהן משולבות שתי השפות, עברית ואנגלית כאחד, מה שמציג לילדים עברית תקנית עם תכנים איכותיים ומסרים חשובים. בהצגה 'מעשה בשלוש חלות' אני משחקת את שרה, שמלמדת את חברתה החדשה נעמי את חשיבות השבת, הדלקת נרות וקידוש".

קינר מספרת על המרחק מהארץ, המשפחה והחברים, "בתור מישהי שקרובה מאד למשפחה שלה, עם אהבה גדולה לארץ ישראל, הבחירה לעבור לארצות הברית לצורך הלימודים, וכעת לצורך עשיית הצגות לקהל היהודי לא היתה קלה, בין השאר הייתי צריכה להסתגל לתרבות ושפה חדשה. הלימודים בארץ זרה היו קשים, הייתי מקבלת משימה, לקרוא ספר תוך יום, המקומיים היו מסיימים אותו בשעה- שעתיים, אני ישבתי וקראתי כל הלילה. לקח לי זמן להבין מה שמבקשים ממני, הוראות שנתנו לי בשיעורים, אבל לאט לאט התחלתי להבין יותר ולהשתלב".

מה מחזק אותך להישאר בארצות הברית?

"בימים אלו, הרצון להיות בארץ יחד עם חבריי ובני משפחתי גובר מן הסתם. יחד עם זאת, הידיעה שאני יכולה להשתמש בכישורים בהם בורכתי, ולהעביר ערכים חשובים מאוד לילדים יהודים שנמצאים בארץ זרה, מאתגרת ומעוררת סיפוק. בימים בהם געגועיי גוברים אני לא נשברת ומזכירה לעצמי את הזכות שניתנה בחלקי, החשיבות והשליחות של התפקיד".