גדעון לוי לטייסים: איך אתם ישנים בלילה?

העיתונאי גדעון לוי לא מפתיע, ואת חיצי ביקורתו הוא מפנה דווקא לטייסי צה"ל ולא למשגרי הרקטות לעבר ישראל.

שלמה פיוטרקובסקי , ט"ז בתמוז תשע"ד

מתאים לתפקיד? גדעון לוי
מתאים לתפקיד? גדעון לוי
Flash90

העיתונאי ואיש השמאל הקיצוני יוצא הבוקר (שני) במתקפה חריפה על טייסי חיל האוויר הפועלים במהלך השבוע האחרון במסגרת מבצע "צוק איתן".

לוי תוקף במאמר בעיתון "הארץ" את הטייסים שלדבריו כבר שנים לא לחמו בשום קרב אווירי, "הם גיבורים על חלשים, הכי חלשים, חסרי הישע שאין להם לא חיל אוויר ולא הגנה אווירית, בקושי עפיפון. והם נחשבים ה־גיבורים, גברים־גברים, שיגיעו רחוק גם בחייהם האזרחיים".

לוי מוסיף ותוהה במאמרו, "האם באמת הם כאלה רובוטים? האם הם מבינים מה הם מעוללים? ובכלל יודעים? הרי את מוחותיהם קשה יותר לשטוף בשנאה ובפחד, להם קשה יותר למכור שכל עזה היא חיות אדם. ובכל זאת הם מצייתים באוטומטיות ובעיוורון מקפיאי דם, לוחצים על הכפתור הנכון בזמן הנכון, מדויקים כל כך שכמותם".

"איך אתה ישן בלילה, הטייס? האם ראית את תמונות ההרג וההרס שזרעת — בטלוויזיה, ולא רק דרך הכוונת? האם ראית את הגופות המרוטשות, הפצועים המדממים, הילדים המבוהלים, הנשים המבועתות וההרס הנורא שזרעת ממטוסך המשוכלל? הכל מעשה ידיך, טוב־לטיס שכמותך", מוסיף לוי.

לוי אף איננו מבין מדוע אף אחד מהטייסים איננו מסרב למשימותיו כפי שעשתה קבוצת טייסים בשנת 2003, "אין אפילו יונתן שפירא או יפתח ספקטור אחד לרפואה, שיקום וישאל: האם זו הדרך? אין אחד שיציל את כבודם. אין אחד שיסרב ליטול חלק בטייסת המוות הזאת. אפילו לא אחד".