'מח"ט גבעתי ביטא את ערכי העם היהודי'

ח"כ שטבון מבקר בחריפות את תוקפי מח"ט גבעתי: הוא ביטא את המכנה המשותף הרחב ביותר של חיילי צה"ל. התוקפים – מיעוט זניח ושולי.

שמעון כהן , י"ז בתמוז תשע"ד

 שטבון
שטבון
צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת, יוני שטבון, למתקפה התקשורתית סביב פקודת הקרב של אל"מ עופר וינטר, מח"ט גבעתי, ובה הציטוטים אודות רוחו של עם ישראל ותחושת השליחות ההיסטורית ביציאה לקרב ברצועת עזה לצד 'שמע ישראל'.

כבר בראשית הדברים מבקש ח"כ שטבון לשים את הדברים בפרופורציות הנכונות ומזכיר כי המדברים נגד אל"מ וינטר אינם אלא "מיעוט שולי בחברה הישראלית, חבורה לא רלוונטית שנבהלים מכל מה שקושר קצת לערכים של העם היהודי".

שטבון מספר על ביקורו בשטחי הכינוס של הכוחות הנערכים לתקיפה ברצועה ושם התוודע לעוצמה הרוחנית המפעמת בהם, "ראיתי את העוצמה של חיילי ישראל בכל היחידות ולא משנה אם יש להם כיפה או לא. החיילים האלה באופן טבעי יודעים למה הם נלחמים. הם מבינים שהם חלק בשרשרת ארוכה שנמשכת מדוד המלך והמכבים. עופר וינטר מבטא את מה שחיילי צה"ל מרגישים בלי הבלבולים של אליטה שולית".

שטבון מספר כי החיילים עצמם אמרו לו שתחושתם היא ש"הלחימה היא על חוסנו של עם ישראל מול ארגוני טרור שרוצים לפגוע בעם כולו ולא רק בשלושה בנים חטופים. הם רוצים לשבור את מדינת ישראל והישות הציונית, והחיילים מבינים את זה. לא כתב כזה או דמות אחרת יכתיבו לעופר וינטר מה להגיד. המציאות מכתיבה והמציאות מראה שחיילי מילואים וסדיר מדברים בשפה הזו, כל אחד בלשונו וברוחו. המח"ט ביטא בצורה הכי פשוטה את הערכים של העם היהודי דרך צבא הגנה לישראל שזו הישות הכי ממלכתית שיש".

לאפשרות שהעליהום על דברי וינטר נועד להביא לפגיעה במעמדו של וינטר בצמרת הצבא, אומר שטבון כי לא סוד הוא שישנם הנבהלים מהשתלבותם של בני הציונות הדתית בצה"ל, "זה קשור לחינוך. אף אחד לא מונע מאף אחד להשתלב במערכות הפיקוד של צה"ל ודמות שצמחה בציונות הדתית מתבטאת כך כי זה החינוך שהיא קיבלה ומי שחושש מכך שיבושם לו".

לדברים אלה מוסיף שטבון ודוחה את הטענות על בחירתו של וינטר בהתבטאויות שאינן מייצגות את כלל חייליו אלא רק את המאמינים שבהם. "כל מי שחושב כך מבלבל במוח", אומר שטבון בתקיפות ומזכיר את התבטאויותיהם של בן גוריון, משה דיין ואחרים מראשי הציונות שדיברו בעיתות משבר ברוח הזו והזכירו את התנ"ך כמקור ההשראה שמובילה אותם. "עופר וינטר ביטא את המכנה המשותף הרחב ביותר של חיילי צה"ל ושל העם היהודי".