"להשיב לעקורים כבודם, נחלתם, ביתם ופרנסתם"

הוועדה לביקורת המדינה דנה במצבם של משפחות שטרם הצליחו לבנות בית הקבע, במצב התושבים בקיבוץ נווה ים ובנושאים נוספים.

חזקי ברוך , י"ז בתמוז תשע"ד

יישובי העקורים בחלוצה
יישובי העקורים בחלוצה
יוני קמפינסקי

הוועדה לביקורת המדינה, דנה היום (שני) אף-היא במצבם של עקורי גוש קטיף. זאת, במסגרת יום דיונים מיוחד בכנסת, לציון 9 שנים לתכנית ההתנתקות והשלכותיה.

הדיון בוועדה עסק במצבם של משפחות שטרם הצליחו לבנות בית הקבע, במצב התושבים בקיבוץ נווה ים ובנושאים נוספים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) אמר כי "המדינה עקרה אנשים מביתם, הביאה עליהם מצוקה אמתית וקשה, ויש לפצותם, להשיב להם את כבודם, נחלתם, ביתם ופרנסתם. יש לקדם הוראת שעה באוצר, כדי לחסוך קנסות, ריביות והצמדה מהעקורים בגלל איחורים בהגשת דו"ח".

שר השיכון, אורי אריאל אמר בדיון כי "במשך הזמן בהחלט התקדמנו בנושא, אך טרם סיימנו, ובמבחן התוצאה הדיור, המיגון והתעסוקה טרם הושלמו. 143 משפחות חלשות כלכלית וחברתית, טרם הצליחו להתחיל ולבנות את ביתם, ואצלם המדינה לא השכילה לפתור את הבעיה ולטפל בהם נכונה".

לדבריו, "גיבשנו מספר תכניות לגביהן, ונעבוד מול כל משפחה ומשפחה כדי להשלים את כל התכניות מול ועדת השרים לחקיקה, משרד האוצר והחשב הכללי. אנו מקווים בתוך חצי שנה להוציא את המשפחות האחרונות מאתרי הקראוונים".

נציג רשות המיסים, שלמה חסידים, ציין כי "דיווח לרשות המיסים חייב להיות במועד, ומי שמאחר בכך, ולא משנה מאיזו סיבה, מוטל עליו קנס. כ-65 מהעקורים איחרו בשלוש-ארבע שנים, ועל כל עסקה נוצר חוב של כ-72 אלף ₪ קנס. קנס זה בוטל, אך הריבית וההצמדה נשארו. בסמכותי לבטל זאת, אך אני חייב לפעול לפי מדדים אחידים". יו"ר הוועדה, אמנון כהן קרא לקידום הוראת שעה במשרד האוצר, כדי לחסוך את קנסות הריביות וההצמדה מהעקורים.

עו"ד יפתח עניא, מפרק-מפעיל של קיבוץ נווה ים, הדגיש בדיון כי "לבני העקורים אין שום זכויות על פי החוק, ועליהם לשלם את מלוא עלות פיתוח הקרקע, אך בכל זאת הלכנו לקראתם", ואילו אבי פרחן, מעקורי אלי סיני, אמר מנגד כי "דובר על שוויון גם לבני העקורים, ושינו את התנאים כך שניתנת הטבה לבני הוותיקים בקיבוץ נווה ים, ולא לבני העקורים". גם הד"ר אריה יצחקי, חבר גרעין "אל הים" טען כי "עו"ד עניא עשה הכל כדי להכשיל את הסכם ההעתקה שלנו לקיבוץ נווה ים. הוא הגדיר אותנו כ'בני ערובה' כדי להשיג הסכם טוב יותר לקיבוץ. הוא נכשל בתפקידו ועליו להתפטר".

אילנית ווהל, עוזרת ראש המועצה חוף אשקלון בירכה את שר השיכון על ההחלטה לפנות את אתר הקראוונים בניצן, ואילו מעוזיה סגל, ראש המחלקה לשירותים חברתיים במועצה סיפר כי "המדינה חייבת למועצה על הפעילות בקרב העקורים, כ-25 מיליוני ₪, "ומדובר בסכום גדול במיוחד עבור מועצה בת 16 אלף תושבים בלבד. אנו מטפלים בבעיות קשות ביותר, כולל איומים אמתיים בהתאבדות, שאם חלילה יתממשו הדבר יהיה על ראש כולנו. מי ש שרוי במצוקה כלכלית או משפחתית - המעבר למגורי קבע לא יפתור את הבעיות, אלא עשוי להגביר אותם. במקום להוסיף לנו תקנים לעובדי רווחה – המדינה דווקא מצמצמת אותם".

דני מורביה, ראש המועצה האזורית לכיש הוסיף כי בשנים האחרונות ניכרת התקדמות לטובה בבניית מבני ציבור ליישובי העקורים, בשיתוף מנהלת "תנופה" ומשרד השיכון. ואולם, טרם הושג הסכם משבצת לישוב כרמי קטיף מול רשות מקרקעי ישראל, ועל הפקידים לסיים סוגיה זאת במהירות, המונעת הקמת בתי העקורים במקום זה.