אושר: יאסר פרסום פרטי תובע בתביעת נזקי גוף

ההצעה, אותה יזמה ח"כ קול, אושרה היום בועדה, למרות התנגדותם של נציגי התקשורת ולשכת עורכי הדין לאיסור הפרסום הגורף.

חזקי ברוך , י"ז בתמוז תשע"ד

עדי קול
עדי קול
פלאש 90

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הקובעת כי יאסר פרסום פרטי תובע בתביעת פיצויים בגין נזקי גוף.

חוק יסוד השפיטה קובע, כי בית המשפט ידון בפומבי, זולת אם נקבע אחרת בחוק, או אם בית המשפט הורה אחרת. פומביות הדיון חשובה לצורך רכישת אמון הציבור וכן מהטעם של זכות הציבור לדעת.

על פי החוק הקיים, בית המשפט רשאי לאסור פרסומים הנוגעים לדיוניו מסיבות שונות. בין היתר, במידה שהוא רואה צורך בכך "לשם מניעת פגיעה חמורה בפרטיותו" של בעל דין.

אולם, ח"כ עדי קול (יש עתיד) מבקשת לקבוע בהצעת החוק שאושרה בועדה, כי יאסר פרסום פרטי בעל דין (שם ומס' תעודת זהות) בתביעת פיצוים בשל נזקי גוף או בהליך אשר בו נחשף מידע רפואי, לשם מניעת פגיעה בפרטיותו של אדם בשל חשיפת המידע הרפואי, אלא אם בית המשפט יחליט אחרת.

מנהל רשת ב' של קול ישראל, יאיר קורן התנגד לאיסור הפרסום. לדבריו, "לא תקין שבמדינה דמוקרטית, הכלל יהיה שהפרסום יהיה אסור. בנוסף טען קורן כי יש צורך לסייג את האיסור כך שאיסור הפרסום לא יחול בנושאים שיש בהם משום עניין ציבורי".

גם נציג לשכת עורכי הדין עו"ד דן חי התנגד להצעה והציע שברירת המחדל תהיה שיהיה מותר לפרסם את פרטי התובע, אלא אם כן בית המשפט יאסור את הפרסום. כאמור, הוועדה אישרה את הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית.