נשים במועצה הדתית? "לא נשתף פעולה"

בג"ץ התערב לטובת שילוב נשים במועצה הדתית של ביתר עילית, גדולי התורה קראו בתגובה שלא לשתף פעולה עם ההוראה.

חיים לב , י"ז בתמוז תשע"ד

ביתר עילית
ביתר עילית
פלאש 90

לפני מספר שבועות אישרה הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ לביא מיש עתיד לפיה תחול חובה כי לפחות מחמישים אחוזים מחברי המועצה הדתית יהיו נשים.

למרות שהחוק עדיין לא התקדם לקריאה שניה ושלישית, הבהיר בג"ץ לעירית ביתר עילית כי עליה לפעול בעניין.

בתגובה פורסמה השבוע הודעה שיוחסה לחלק ממועצת גדולי התורה של הפלג החסידי, לפיה אין לשתף פעולה עם ההוראה האמורה. "התערבות בג"צ באופי הרכב המועצה הדתית, נועדה לבצע כפיה כנגד גדרי הצניעות המקובלים בציבור החרדי, ולכן אסור להיכנע לכך בשום פנים ואופן".

לדבריהם, אין לשתף פעולה עם המגמה, גם כאשר המשמעות תהיה כי בהיעדר מינוי מטעם העיריה, ימנה השר לשירותי דת מועצה ממונה. שהרי מועצה זו צריכה להיות מייצגת של ציבור התושבים בעיר, ומשכך – בעיר בה מכהנת עיריה חרדית ושירותי הדת מתנהלים ע"פ העירייה הרי שאין חשש לפגיעה בשירותי הדת לתושבים.

"מדובר במצב שכמובן אין לו אח ורע לא רק בקרב המועצות הדתיות, אלא אף בשום רשות ממשלתית, לא בכנסת ובממשלה, לא בעיריה, לא בבתי המשפט ולא בשום משרד או מערך ממשלתי אחר", אמרו.

ראש עיריית ביתר מאיר רובינשטיין הגיב אף הוא ואמר, כי "ברור שגדולי ישראל הם המתווים את דרכנו והם הקובעים בביתר עילית. לכן, כל זמן שזוהי ההוראה – עיריית ביתר לא תשתף פעולה ולא תמנה נציגים בניגוד לדעת רבותינו".