מוזס: אסור לחזור על טעויות העבר

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מוזס בדיון מיוחד בכנסת לציון 9 שנים להתנתקות: כשלון ההתנתקות מגוש קטיף צריך להוות אזהרה לעתיד.

חיים לב , י"ז בתמוז תשע"ד

מנחם אליעזר מוזס
מנחם אליעזר מוזס
צילום: פלאש 90

במלאות 9 שנים להתנתקות קיימה מליאת הכנסת דיון מיוחד. הדיון התקיים ביוזמת כמה חברי כנסת שאף נאמו במהלך הדיון.

בין הנואמים היה גם יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מוזס. בתחילת נאומו במליאה בחר מוזס להקריא תמלול נאום של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין במלאת שנה ליציאה מעזה: "סיפורי הבלהות של הליכוד מוכרים. הרי גם הבטיחו לנו קטיושות מעזה. כבר שנה רצועת עזה נתונה בעיקרה למרות הרשות הפלסטינאית. לא הייתה עוד אף קטיושה ולא תהיה קטיושה... הכול דיבורים. הליכוד פוחד פחד מוות מהשלום. פחדני השלום!"

מוזס המשיך בנאומו ותאר את הקשיים בהם נתקלו התושבים המפונים ואת אשליית הכזב שפיזרה הממשלה: "בעוד שלושה שבועות, ביום תשעה באב, יימלאו תשע שנים לאסון העקירה מרצועת עזה. ממשלות ישראל לדורותיהן, יישבו את גוש קטיף באלפי משפחות. במקום להעריכם ולהוקירם, גמלו להם בעקירה מבתיהם. בתקופה שכיהנתי כחבר בוועדת השרים לעניין ההתנתקות, נחשפתי מקרוב לתלאות ולמסכת הייסורים שעברו העקורים, ולטרגדיות המשפחתיות עימם התמודדו ועדיין מתמודדים העקורים גם כיום, בחלוף 9 שנים.

מוזס אמר עוד כי "נכון להיום, מדינת ישראל כולה נתונה תחת מתקפת טילים רצחנית ובמקום לחזור לרצועה ולהכות בהם, נתלים בכל יוזמה להפסקת אש. העולם כולו מגנה את ישראל, למרות שבמקביל מתנהלות מערכות סוערות בסוריה, שם נהרגים מאות איש מידי יום והעולם שותק! או בעירק שם השקיעה ומשקיעה ארה"ב מליארדים רבים, הקיצוניים משתלטים ושום גינוי לא נשמע ורק ישראל המותקפת בטילים מגנים מכל עבר. אין שום דרך להתמודד עם ירי הטילים, זולת להכות בחמאס עד חרמה. החמאס חייב מיליארד וחצי ₪ לחברת החשמל, למה לא לנתק להם את החשמל עד תשלום מלוא החוב. למה להמשיך ולספק להם חשמל חינם, המשמש בין היתר, את המחרטות לייצור הטילים המכוונים כנגדנו? במקום להשקיע את תקציבי העתק שהוזרמו לחמאס ממדינות ערב בבניית תחנת כח מקומית, בחרו להשקיע ברכישת אמצעי לחימה".

בסיום דבריו אמר כי "אם יש לקח שצריך להילמד מההתנתקות הוא: שאסור לחזור על הטעות של החזרת שטחים. כל שטח שהוחזר הפך לבסיס טרור. מה שנעשה או לא נעשה, לא נזכה באהדת ותמיכת העולם. כבר נקבע: "עם לבדד ישכון, ובגויים לא יתחשב". תמיד נשאר "עם לבדד" ולכן, "בגויים לא יתחשב".