פנייה לשר הדתות: טפל בהפרדה במרחבים המוגנים

בעקבות תלונה על הפרדה בין גברים לנשים במרחב המוגן בבית הדין הרבני באשדוד, דרשה ח"כ שפיר משר הדתות להבטיח שישים סוף לאפליה.

אורנית עצר , י"ח בתמוז תשע"ד

לגברים בלבד
לגברים בלבד
צילום: ספי שלם

ההפרדה בין גברים לנשים הגיעה גם למרחבים המוגנים, כך גילה השבוע ספי שלם, מתנדב בלשכת ח"כ סתיו שפיר בביקור בבית הדין הרבני באשדוד.

"במקום תלוי שלט הכוונה למרחב המוגן, כשמתחתיו מצוין שהוא מיועד לגברים בלבד", סיפר. "גם בכניסה למרחב המוגן עצמו ישנו שלט נוסף שמציין כי מדובר במרחב מוגן לגברים. המרחב של הנשים לעומת זאת, נמצא שתוך לשכת הדיינים – שנעולה עם קוד כניסה ולא נראית כלל כמו מרחב מוגן לפי התקנות".

ח"כ שפיר פנתה בעניין לשר הדתות ולמשנה ליועמ"ש, דינה זילבר בדרישה לפעול לטיפול בנושא ולהבטיח כי נשים וגברים יהיו מוגנים באותה צורה בכל רחבי הארץ.

"המחשבה שנשים שחיפשו מרחב מוגן מירי הרקטות נתקלו בדלת סגורה רק משום שהן נשים היא בלתי נתפסת", אמרה שפיר.

לדבריה, "לא ייתכן שמנהגי הצניעות הדתיים יעלו על החובה להציל חיי אדם. זו זכותו של כל אחד ואחת לשמור על אמונותיו ומנהגיו, אך לא כשזה בא על חשבון ביטחונם האישי של אחרים. אפליה נגד נשים פסולה בכל מקום, אך כשהיא חוסמת בפניהן את האפשרות להתגונן כראוי היא לא רק פסולה, אלא גם מסוכנת".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "בבית הדין אשדוד נקבע שלט המפנה נשים וגברים למרחבים מוגנים נפרדים, מדובר ביוזמה מקומית של עובד ללא ידיעת ההנהלה, השילוט הוסר לאלתר. בפועל לא התבצעה ולא מתבצעת כל הפרדה בין נשים לגברים בעת הכניסה למרחבים המוגנים.

"הנהלת בתי הדין הרבניים רואה בחומרה רבה כל ניסיון להפרדה בין נשים לגברים ותנקוט בצעדים משמעתיים נגד המעורבים. הנהלת בתי הדין הוציאה הנחייה מפורטת למזכירים הראשיים ועובדי המנהל, לוודא אי קיום של הפרדה בכל מצב שהוא. בבית הדין אשדוד קיימים שני מרחבים מוגנים המאושרים לשהייה", נמסר.