רגב: ההסתה מחייבת טיפול עמוק

"חייבת להיות מדיניות ברורה של יד קשה נגד מי שקורא להסתה, גם כנגד אזרחים וגם כנגד חברי כנסת", קובעת ח"כ רגב.

חזקי ברוך , א' באב תשע"ד

דמוקרטיה. מירי רגב
דמוקרטיה. מירי רגב
צילום: פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשותה של ח''כ מירי רגב (הליכוד) דנה היום (שני) בהסתה הקשה בחודשים האחרונים.

רגב ביקרה את נציגי המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה על התנהלותם ואי-אכיפתם את ההוראות האוסרות הסתה בקרב אזרחים וחברי כנסת במדינת ישראל.

בדיון השתתפו בין היתר המשרד לביטחון פנים, המשנה ליועמ''ש, פורום קצינים נוצרים ושרה זועבי - אמו של מוחמד שהוברח בשבוע שעבר לארה''ב בעקבות איומים על חייו, אחר דברים שביטא בעד ישראל ונגד הטרור הפלסטיני.

"ההסתה באה לידי ביטוי בצורה קיצונית, ומחייבת טיפול עמוק", אמרה ח''כ רגב, "לא יתכן שכך ידברו על חיילים בשעה שהם מחרפים נפשם על בטחוננו. החל מביטויים אנטי יהודיים הנאמרים ברשתות החברתיות ובהפגנות, ממשיך באיומים המופנים כלפי תומכי ישראל - כמו הכומר גבריאל שסופג איומים קשים בעקבות צירופו נערים נוצרים לשורות צה''ל, ואם זה הפלג הצפוני של ערביי ישראל המביע תמיכה פומבית בחטיפת חיילים, ועד ליריקות ואבנים המושלכים על שוטרים ותמיכתם של חברי כנסת בארגוני טרור".

ח''כ רגב פירטה שורה של ביטויים וקריאות להסתה, בתוכם הציגה דברים שאמרה וכתבה ח''כ חנין זועבי בעד החמאס, ודברים שאמר ח''כ אחמד טיבי כי יבורכו אלפי שאהידים במולדת ובניכר וקרא לצעירים הערביים להיות כמותם. על עובדות אלו אמרה ח''כ רגב: "אין משמעות לשאהיד כי אם כוונה לפגוע בחפים מפשע".

ח''כ רגב הוסיפה, "אני נגד הסתה גם מימין וגם משמאל. לאמירות אלו אין מקום במדינה דמוקרטית, ובוודאי שלא בימי מלחמה. ככלל, אין בעיה עם קיום הפגנות. אדרבה, חשוב שיהיה חופש ביטוי בשני הצדדים, גם ליהודים וגם לערבים, גם מימין וגם משמאל. הבעיה היא כשאומרים אמירות שהן בגדר הסתה, כפי שחוק העונשין מגדיר, ועל כל הגורמים לפעול כפי שנוהגים במקרים דומים בכל מדינה מתוקנת".

לדבריה "לא יתכן שדמוקרטיה תהפוך לאנרכיה. משני הצדדים. אחר דיונים ושיחות שקיימתי ועודי מקיימת עם גורמי המשטרה והייעוץ המשפטי, יש לי תחושה שהפרקליטות מתנהלת בשלומיאליות ואיטיות מרגיזה. זה דיון שלישי שאני כבר מקיימת, ואבקש לקיים עוד דיונים על הסתה במהלך הפגרה".

ח''כ רגב פנתה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו''ד רז נזרי, ולראש אח''מ ניצב מני יצחקי, ואמרה כי "חייבת להיות מדיניות ברורה של יד קשה נגד מי שקורא להסתה, גם כנגד אזרחים וגם כנגד חברי כנסת".

רגב ביקשה לוודא עם המשטרה כי ח''כ חנין זועבי זומנה לחקירה, שהנוהל מתקיים ושאכן תגיע לחקירה. "אני מבינה שהגברת חנין זועבי לא יכולה להגיע לחקירה, מה יגרום להביא אותה? לסדר לה רכב מפואר עם פרחים? אני מקווה שהיא תועמד לדין וחסינותה תוסר. הגיע הזמן להעביר מסר חד וברור של מה מותר ומה אסור".

ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) אמרה בדיון, כי "מקרי ההסתה בעת האחרונה מגיעים הן מהימין והן מהשמאל. זה לא משנה אם הכתובת אומרת 'מוות לערבים' או 'חיילי צה"ל רוצחים' –שני הדברים הם הסתה קשה וברורה. כמו שברור שלא היה צריך 60 חתימות של חברי כנסת כדי להבין שמדובר בהסתה, או כדי שהיועמ״ש יפתח בחקירה נגד ח״כ זועבי".

אני קוראת להתגייסות המשטרה, היועמ"ש וגם חברי הכנסת משני קצוות הקשת הפוליטית לשים סוף למתן הלגיטימציה לשתי נקודות הקיצון של ההסתה המכוערת שאנו רואים בימים אלו. אי אפשר שבשם הדמוקרטיה ובשם חופש הביטוי ישתלחו ויסיתו עד אפשרות ממשית למעשה. דמוקרטיה בלי גבולות עלולה להוביל לקריסתה ופגיעה במדינה ובפרטים. ההסתה של ח"כ זועבי חותרת תחת מוסדות המדינה, בדגש על הכנסת והמשטרה", ציינה תמנו-שטה.

תמנו-שטה הוסיפה כי "על רקע מקרי האנטישמיות הגואים ברחבי העולם, גם במדינות שבכלליותן הן פרו-ישראליות, יש התפרצות של גלי שנאה אנטישמיים וכי ישראל והמדינות עצמן צריכות לפעול באופן אקטיבי נגד אנטישמיות".

שרה זועבי, אמו של הנער מוחמד, השתתפה בדיון וסיפרה כי לאחרונה מאיימים על חייה ועל חיי בנה, וכי בעקבות כך בעל הבית הוציאה מהדירה, מה שהביא בין היתר להברחת בנה בשבוע שעבר למדינה סודית. ח''כ רגב ששמעה על הדברים הבטיחה לזועבי כי ועדת הפנים תדאג להעניק לה הגנה מלאה, ביטחון אישי וקורת גג.