'במקום לערוך את חתונתו ספדתי לו'

הרב רונצקי מספר על הקושי לספוד לבניה שראל שאת חתונתו אמור היה לערוך, על קושי ההכרעה על מות חלל שנחטף ועל אבלן של הארוסות.

שמעון כהן , ז' באב תשע"ד

רב-סרן בניה שראל הי"ד
רב-סרן בניה שראל הי"ד
באדיבות המשפחה

הרב הצבאי לשעבר, תא"ל במיל' הרב אביחי רונצקי, אמור היה לערוך את חופתו של רב סרן בניה שראל בעוד ימים אחדים.

אתמול הוא ספד לו על קברו. על התחושות הקשות כמו גם על המאמצים להגיע להכרעה סביב מותו של חייל צה"ל שגופתו בידי האויב שוחחנו עמו ביומן ערוץ 7.

הרב רונצקי מציין כי לא היה מעורב בהכרעה סביב מותו של סג"מ הדר גולדין ואינו מודע לפרטים שהביאו את הרב הצבאי הראשי, תא"ל הרב רפי פרץ, להכרעתו אולם ברור לו כי החלטה מסוג זה מתקבלת אך ורק לאחר בירור של וודאות מוחלטת כלשונו. "לא מודיעים על חלל כשיש ספק כלשהו".

עוד מוסיף הרב רונצקי ומספר כי להכרעה מגיעים הגורמים ההלכתיים והצבאיים הרלוונטיים רק לאחר נתונים העולים ממצאים שהתקבלו במקום. בכך הדברים דומים להכרעה סביב מותו של שאול אורון הי"ד שגם הוא נחטף בידי מחבלי החמאס.

על מנת להגיע למסקנות נבחנים ממצאים ונתונים בהם מיקומו של הלוחם בנגמ"ש, תחקיר האירוע לפרטיו. הרב רונצקי מציין כי במקרה הקודם, מקרה שאול אורון הי"ד לא הייתה קבורה שכן חלקי גופתו לא נמצאו אך במקרה סג"מ גולדין תהיה קבורה שכן נמצאו חלקים המוגדרים ככאלה שהנשמה תלויה בהם.

המקרים האחרונים שולחים את הרב רונצקי לתזכורת מתקופתו כרב צבאי ראשי, תקופה בה היה צורך להכריע בשאלת גורלם של אודי גולדווסר ואלדד רגב. גם אז נאספו נתונים ועדויות של כוחות הביטחון מזירת האירוע כפי שנעשה גם במקרים האחרונים.

על הקושי של בני המשפחות לקבל את ההכרעה כל עוד אין בידיהם את גופת הבן, מזכיר הרב רונצקי את ההתמודדות במקרה נעדרי סולטן יעקב. "כך היה גם ביחס לנעדרי סולטן יעקוב", הוא אומר ומזכיר את סירובה של אחת המשפחות לקבל את ההכרעה שקיבל הרב הצבאי הראשי דאז, הרב ישראל וייס. המשפחה עתרה אז לבג"ץ שהקפיא את ההחלטה.

הרב רונצקי מציין כי סירובן של המשפחות טבעי ומובן שהן מבקשות לקבל לידיהן את גופת הבן ובהיעדר הגופה הם מבקשים להיתלות בכל שבב תקווה על אף שמדובר בפריסת כל הממצאים והנתונים בפניהם, ממצאים שמסקנתם אחת. לדבריו על אף שמדובר במשפחות ריאליות ואינטלגטיות קיים קושי לקבל את ההכרעה באופן מוחלט.

"זה קושי גדול. קשה להיישיר מבט אל המשפחות", מספר הרב רונצקי על התחושות ברגעי מסירת המידע למשפחות.

כאמור הרב רונצקי אמור היה להיות מסדר הקידושין בחתונתו של בניה שראל הי"ד שהובא אמש למנוחות. "הייתי אמור לערוך את החופה ובמקום לומר את ברכות האירוסין הספדתי אותו בהלוויה שהייתה כל כך קשה", אומר הרב רונצקי ומתייחס גם לקושי הבלתי נתפס של הארוסות, בשני המקרים האחרונים, שאמורות היו לעסוק בימים אלה בהכנות אחרונות לחתונה וכעת קוברות את יקיריהן.

"המקרים הללו מחזירים אותי שנים רבות אחורה", הוא אומר ונזכר בחברו ממלחמת יום כיפורים, קצין מבצעים של חטיבה 188, שהיה מאורס ואמור היה להתחתן יום למחרת תחילת המלחמה. ארוסתו של הקצין הוכרה בסופו של יום כאלמנת צה"ל בשל הקרבה למועד שנקבע לחתונתם. את שיחתו עם ערוץ 7 מקיים הרב רונצקי דקות לפני כניסתו לבית משפחת שראל בקריית ארבע, ולהערכתו במפגש קשה וטעון זה צפויה לעלות גם סוגיית מעמדה של הארוסה.

"היה קשה בהספד של בניה לראות את הארוסה יושבת על תלולית העפר. היה קשה לראות את זה. זה מזכיר את הקינות של תשעה באב, הייתה כאלמנה, תיאור של עם ישראל כאלמנה שנמצאת במציאות קשה כל כך, ולא ברור מה קשה יותר, סמוך ונראה למועד החתונה. כל התכנונים כל החלומות, כל התכניות, הכול מתנפץ ברגע".