הנזק לדבוראים בעוטף עזה נאמד במיליונים

מנכ"ל מועצת הדבש: הכוורות מוצבות לצורך אגירת דבש ובהיעדר יכולת להגיע לכוורות נמנעת הרדייה של דבש הקיץ.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' באב תשע"ד

הדבוראי משה לניאדו בבידקת כוורות
הדבוראי משה לניאדו בבידקת כוורות
צילום: אלון סיגרון

דבוראים מאזור עוטף עזה והדרום, שאלפי הכוורות שלהם ממוקמות בשטחי החקלאות בעוטף עזה,חוששים לבריאותן וגורלן של הדבורים.

מדובר בכוורות המוצבות בשטחים אשר הוכרזו כשטח צבאי סגור. הדבוראים אינם יכולים להגיע לטפל בכוורות כבר למעלה מחודש, ואינם יכולים לבדוק את מצב בריאות הכוורות או להעבירן למקום מבטחים.

הכוורות הוצבו באזורי החקלאות בעוטף עזה, טרום מבצע "צוק איתן" להאבקת הגידולים החקלאיים ומרגע ששטחים אלו הוכרזו כשטח צבאי סגור, צה"ל אסר את הכניסה גם לחקלאים והדבוראים, מאחר ואזורים אלו מותקפים מדי יום ברקטות ופצמ"רים.

הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש, אומר כי "הנזק נובע ממספר גורמים: אי יכולת לבצע האבקה בגידולים החקלאיים, אי יכולת להוציא כוורות לרדיית הדבש וכן מפגיעה פיזית בכוורות".

לדבריו, "נקודות ההצבה של הכוורות ממוקמות בשטחי חקלאות לטובת האבקת הגידולים ובאין פעולה זו, נפגעת גם התפתחות הגידולים החקלאיים והמגדלים עצמם. כמו כן, הכוורות מוצבות לצורך אגירת דבש ובהיעדר יכולת להגיע לכוורות נמנעת הרדייה של דבש הקיץ. ההפסד לדבוראים, בשלב זה, נאמד במיליוני שקלים ואנו נערך עם סיום המבצע לבדוק את הנזקים. בנוסף, הדבוראים עובדים בשטחים פתוחים וחשופים לפגיעה ישירה מירי הטילים והפצמ"רים, ללא כל מיגון בקרבת מקום, עובדה המציבה אותם בסיכון חיים ממשי".

בועז כנות, יו"ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל אומר, כי "מועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים פועלים על מנת שכל הדבוראים שנפגעים הן במישור הכלכלי והן ברכוש, עקב המצב הביטחוני במבצע "צוק איתן", יקבלו את הפיצוי המתאים. אנו בקשר יומיומי עם כל הדבוראים במרחב דרום ובהתאם להנחיות מצה"ל אנו עוזרים להציל כמה שיותר כוורות, אם בכניסה לאזור ההצבה לטיפול ושיקום הכוורות או בהעברתן לנקודות הצבה רחוקות מקו האש. עדיין לצערנו מדובר בהפסד גדול וזאת בתקופה בה, גם כך אנו הדבוראים נאבקים כנגד כוונת משרד החקלאות לחוקק חוק חדש שיביא להרס ענף הדבש, הדבוראות והחקלאות בכלל".

"חשוב להבין שאם לא תתקיים האבקה ורעיית דבורים מוסדרת, ייפגעו כל שטחי הגידולים החקלאיים ברחבי הארץ ויהיה קושי רב להשיג פירות וירקות", מסביר כנות, "לצערנו, כבר היום בעוטף עזה נפגעו שטחי חקלאות רבים, בין היתר, כתוצאה מאי פעולת האבקה מסודרת. היום, יותר מתמיד, לא ניתן ששיקולים פוליטיים כאלו או אחרים יהיו מעורבים בעתיד חקלאות והתיישבות עובדת בפריפריה, הממוקמת בגבולות המדינה ומהווה שמירה על שטחים פתוחים ויישובי ספר המתפרנסים מחקלאות, כדוגמת עוטף עזה".

משה לניאדו, דבוראי מקיבוץ ארז, הנמצא בסמוך למחסום ארז מספר על קושי גדול להגיע לכוורות המוצבות במרחק מטרים ספורים מקו הגבול. "לצערי, עד כה נפגעו עשרות כוורות מנפילות פצמ"רים ולא נוכל לשקמן. מדובר בסכנת חיים אמתית, איננו יכולים להגיע לכל הכוורות המפוזרות בשטחים חקלאיים פתוחים, יש לי לפחות 600 כוורות שאינני יכול לטפל בהם כבר זמן רב. הגיבורים שבינינו מנסים להגיע לשם מדי פעם, רק לוודא שהדבורים בחיים, אך זה קורה לעיתים רחוקות וכרוך בסכנה גדולה".

"חשוב להבין, כי קיימת משמעות גדולה למילים 'נפילה בשטח פתוח'. עבורנו, הפצמ"רים והרקטות הנופלות בשטחים פתוחים, נופלות בעצם בשטח העבודה שלנו, בשטחי חקלאות וכמעט כל נפילה כזו פוגעת בפרי עבודה של תקופת זמן ארוכה", הוסיף לניאדו.