תשעה באב - סמל החורבן וסמל הגאולה

ראש מכון פוע"ה הרב מנחם בורשטיין על השילוב בין תשעה באב למבצע צוק איתן ועל המעשה עם הרב מרדכי אליהו זצ"ל.

ישי קרוב , ט' באב תשע"ד

הרב מנחם בורשטיין
הרב מנחם בורשטיין
שלומי שלמוני

ראש מכון פוע"ה, הרב מנחם בורשטיין, סיפר בשיחה עם ערוץ 7 על ההסתכלות שלו על השילוב בין ימי בין המצרים ותשעה באב למבצע 'צוק איתן'.

בפתח דבריו ביקש הרב בורשטיין לשתף בסיפור שאירע לו עם הרב מרדכי אליהו זצ"ל. בטרם החל לחפש את כלי המקדש, פרוייקט בו הוא עוסק בשנים האחרונות, הוא ניגש לרב אליהו זצ"ל וסיפר לו על רצונו, "הרב שאל אותי: שלמה המלך בחכמתו החביא את הארון אז אתה תמצא אותו?".

הרב בורשטיין המשיך וסיפר כי כעבור שבועיים שהוא נפגש עם הרב אליהו, הוא נשאל מה עם החיפוש, "אמרתי לו: הרב אמר לא לחפש ואז הוא ענה לי: אני אמרתי לא לחפש? לך תחפש ותדע שכשמהשמים תהיה התעוררות אז תמצא אותם".

בהמשך לסיפור זה אומר הרב בורשטיין כי לגאולה יש קצב וצורה משלה, "אנחנו בימים של ניגודים - מצד אחד חכמים אמרו שלא לעשות עסק עם גוי בתשעת הימים, ודווקא בימים אלו אנחנו נלחמים עם הגויים, אלא שדווקא בימים אלו יש סיעתא דשמיא - מבחינה חיצונית אנחנו נמצאים בתהליך גאולה ויש בה עליות וירידות ומצד שני מדובר במלחמה שנכפתה עלינו".

אין ספק, הדגיש הרב בורשטיין, שאנחנו בתהליך הגאולה, "לא הייתה אף פעם כמות כזו של לומדי תורה וברור שאנחנו בצעדי ענק לגאולה. אנחנו מתקרבים ל'בעיתה' אך מקווים שה' יגאלנו מתוך 'אחישנה'. לכן דווקא בימים אלו, של הרבה ניסיון ומתוך ניסיון של חטיפת ורציחת הנערים, אנחנו באחדות גדולה שהרבה זמן לא הייתה כזו, צריך לנצל ימים אלו ולהבין שתשעה באב כמו שהוא סמל חורבן הוא גם סמל גאולה".

הוא סיפר כי בהלווייה של אחד מהחיילים הבודדים, שם היו אלפי אנשים, "בלי צו 8 אלא בעקבות הודעות ברשתות החברתיות, כשיצאתי מההלוויה פגשתי את הרב בקשי דורון ואמרתי לו: אני כמו הברדיטשב פונה לרבש"ע - כולם הגיעו להלוויה - ציונים, חרדים, קיבוצניקים - תראה איזה עם יש לך והגאולה מגיעה לנו".