נשיאת אונ' בן גוריון: החרפה בחרם האקדמי

פרופ' כרמי ציינה כי בשבועות האחרונים אירעו מקרים בהם סירבו חברי סגל מחו"ל לבדוק עבודות דוקטורט של סטודנטים ישראלים.

שלמה פיוטרקובסקי , ח' באב תשע"ד

קדנציה נוספת. פרופ' כרמי
קדנציה נוספת. פרופ' כרמי
אונ' בן גוריון

נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי, השתתפה בסוף השבוע במועדון האקטואליה של אחוזת בית הכרם בירושלים, וב\התייחסה למצבה של האקדמיה לנוכח המצב הביטחוני.

כרמי ציינה, כי בשבועות האחרונים יש מקרים אף בוטים יותר שבהם חברי סגל מחו"ל לא מוכנים לבדוק עבודות דוקטורט של דוקטורנטים ישראלים, לא מוכנים לכתוב מכתבי המלצה וחוות דעת הנדרשים להעלאה בדרגה. "בשבועות האחרונים יש החרמה והחרפה מאוד רצינית בנושא של חרם אקדמי, וזה שינוי שלא ראינו בעבר. בשנתיים האחרונות השיח הזה נעשה לגיטימי ועבר גם לארה"ב".

בהתייחסה למצב הביטחוני לאור מבצע "צוק איתן", אמרה פרופ' כרמי, כי "זו תקופה מאוד מאתגרת, לצערי הרב, ב-8 השנים שבהן אני מכהנת כנשיאת האוניברסיטה, זה כבר הסיבוב השלישי שבו בגלל מבצע צבאי, נאלצנו לסגור את האוניברסיטה. נאלצנו לסגור את כל הפעילויות כבר ביום השני של תקופת המבחנים בנוסף לביטול של קורסי קיץ וקבוצות מחו"ל".

פרופ' כרמי התייחסה גם להתבטאויות ברשתות החברתיות, "אנחנו במדינה דמוקרטית וחייבים לקדש את חופש הביטוי והבעת הדעה. המבחן הוא היכולת לעמוד בפני התבטאויות ודעות ש'נותנות בוקס בבטן'. כל זמן שאין בהתבטאויות הללו אלמנט של הסתה, בגידה, התרת דם, איום לפגיעה בשלום הפרט וכן הלאה, אנחנו חייבים לקחת אוויר ולהמשיך הלאה. הדברים הם לא תמיד שחור ולבן, וקשה להחליט איפה עובר הגבול".

בהתייחסה להתבטאויות חברי סגל ברשתות החברתיות הסבירה כרמי, כי "התבטאות כזו היא אישית לחלוטין ואין לי שליטה עליה, ואני לא רוצה שתהיה לי שליטה עליה. עם זאת, ברשתות החברתיות קורים דברים בלתי נתפסים".

נשיאת האוניברסיטה ציינה כי כבר לפני כמה זמן, הגיע סנאט האוניברסיטה להחלטה כי חבר סגל יכול להביע את דעתו האישית, אך אינו יכול להציג זאת כעמדתה הרשמית של האוניברסיטה.