קינות וקריאת איכה לילית גם בחומש

עשרות אמרו קינות וקראו מגילת איכה בחומש שבצפון השומרון. "משמעות מיוחדת למילים 'אחלום שיבת שבותך'".

שמעון כהן , ט' באב תשע"ד

תשעה באב
תשעה באב
צילום: פלאש 90

גם השנה, זו השנה השביעית, התקיימו בחומש המתחדשת שבצפון השומרון קריאת מגילת איכה ואמירת קינות. "המילים 'ועת אחלום שיבת שבותך אני כינור לשירייך' של ר' יהודה הלוי מקבלות בחומש משמעות מיוחדת", אומרים המארגנים. 

כארבעים מפעילי מטה 'חומש תחילה' יחד עם משפחות ממגורשי חומש ושאנור שהצטרפו עם ילדיהן, חברו לבחורי ישיבת חומש המתחדשת הפועלת במקום.

דוד, תושב קדומים סיפר לערוץ 7: "אני עוד זוכר איך נאבקנו כאן בחומש לפני 9 שנים כדי לנסות ולמנוע את הגירוש, אני עוד שומע באזני את צעקות השוטרים והחיילים. אני זוכר את אלוף פיקוד מרכז דאז יאיר נווה מפקד אישית על הגירוש, וזוכר כיצד נגררנו אחד אחד אל האוטובוסים. בחיים לא האמנתי שאוכל לחזור ולדרוך כאן בחומש. באתי לכאן הערב כי אני חושב שדווקא כיום, כאשר בעקבות הלחימה ברצועת עזה וכישלון הגירוש ניכר לכולם, אני רוצה לחזק את חומש, המקום שבו מתחיל תיקון הגירוש'".

המארגנים מציינים כי האירוע הסתיים ללא אירועים מיוחדים וזאת למרות שבשבוע שעבר הניחו פורעים ערבים בחומש בלון גז בתוך צמיג בוער במגמה לפגוע בבחורי הישיבה הפועלת במקום או בכוחות צה"ל. "בחסדי שמיים הבלון לא התפוצץ והאש נכבתה מבלי לגרום לנזק", מספרים אנשי חומש.

נזכיר כי לפני כשבועיים דיווחנו בערוץ 7 על הצבת שער הנדסי בכניסה לחומש ע"י החטיבה המרחבית על מנת למנוע את הפעילות היהודית בחומש. הצבת השער גררה ביקורת נוקבת הן על עיתוי ההצבה, שעה שעם ישראל עסוק בהתמודדות עם תוצאות ההתנתקות ברצועת עזה, והן על עצם המעשה. דווקא בזמן בו צריך לחזק את האחיזה היהודית שמונעת התארגנות חבלנית בשטח צפון השומרון, כלשון מחדשי חומש.