שילוב בעזרא הר נוף

לפני כמה חודשיים החליטו בסניף עזרא הר נוף לשלב בסניף חניכים מבית הספר "שלווה" לילדי חינוך מיוחד. התהליך הראשוני עבר בהצלחה.

יעל רון , י"ד באב תשע"ד

בפעילות סניפית
בפעילות סניפית
עזרא הר נוף

לפני כמה חודשיים סיפרנו על השינוי הגדול אותו עובר סניף עזרא הר נוף, המתכוון לשלב בפעילויות הסניף ילדי חינוך מיוחד מבית הספר 'שלוה'.

למרות החששות הטבעיים של ילדי שלווה, חניכי הסניף וההורים, השלב הראשוני בתהליך השילוב עבר בהצלחה, וכעת, נערכים בסניף לפעילות משותפת לכל החניכים מכל הקבוצות. לרכז הסניף, נעם אלטמן חשוב להדגיש, שזה נראה שינוי גדול שקשה לבצע, אבל זה אפשרי לא רק בסניף שלו אלא בסניפים נוספים. 

"לפני חודשיים וחצי התקיימה הפעילות הראשונה של ילדי שלווה בסניף, הפעילות היתה בעיקר היכרות בינינו לבין החניכים. לאחר מכן, בכל שבוע בימי שלישי עשינו פעולה קבועה", מספר אלטמן. "בהתחלה, המתנדבים של שלווה הגיעו לפעולות על מנת שההתחלה תהיה רכה לשני הצדדים, בחודש וחצי האחרונים המתנדבים כבר יושבים בחוץ ואין צורך שיתערבו במהלך הפעולה, החניכים מכירים טוב את המדריכים, מרגישים איתם ביטחון וההפך, המדריכים כבר יודעים מה כל אחד אוהב, ואיך לטפל בילדים בסיטואציות שונות. רק לאחרונה היה פעולה ביער לחניכי שלווה, הם הכינו בשטח פיתות, כדורי שוקולד וכשחניך היה צריך עזרה הוא כבר לא פנה למתנדב משלווה שבא איתו, אלא למדריך שלו".

איך החניכים בקבוצות האחרות הגיבו לשינוי שנעשה בסניף?

אלטמן: "בתחילה, רצינו שההיכרות של חניכי שלווה תהיה רק כלפי המדריכים ורעיון התנועה, לכן קיימנו את הפעילויות בשעות ובזמנים שונים משל שאר חניכי הקבוצות בסניף. מתחילת החופש, התחלנו ליצור פעילויות בזמנים זהים בין כל הקבוצות, והחניכים נפגשו עם ילדי שלווה. היו תגובות שונות, כמובן שגם חשש ממה שלא מוכר מצד חלק מהחניכים אבל באופן טיבעי החששות נעלמו עם הזמן והשילוב התבצע בצורה יפה".

אלטמן מסכם, "החניכים לא רואים היום במציאות החדשה משהו מיוחד או שונה, הם שמחים בה. אני מאמין שבשבועות הקרובים כבר נעשה פעילות משותפת לכל הסניף, בה כולם יקחו חלק ויהנו".