תלת מימד - טוב לילדים?

צפייה ממושכת בטלוויזיה בכל מקרה אינה מומלצת, אולם בתלת מימד יש השלכות נוספות עליהן כדאי לתת את הדעת.

ערוץ 7 , י"ד באב תשע"ד

פופקורן קולנוע סרט
פופקורן קולנוע סרט
Office XP

סרטי ילדים רבים מוצגים כיום בטכנולוגיית תלת מימד ומעלים את השאלה האם מדובר בתהליך חיובי. מלבד בתי הקולנוע המיוחדים יש גם סרטי תלת מימד המוקרנים על מסך הטלוויזיה הביתי, על המחשב ולפעמים אפילו במסך הטלפון הנייד.

הטכנולוגיה הקיימת מאפשרת הקרנה של סרטי תלת מימד באיכות גבוהה, אולם הדעות המקצועיות חלוקות בנושא ההשפעה הבריאותית.

באופן עקרוני, ילדים ומבוגרים חווים סרטי תלת מימד בצורה דומה. בכל סרט קולנוע המצולם בטכנולוגיה מן הסוג הזה קיימת אשליה של תפיסת עומק. הסרט מצולם משתי נקודות מבט שונות ולאחר מכן נעשה שימוש במכשיר הקרנה מיוחד, או במשקפי תלת מימד, על מנת להגיע לתוצאה הנדרשת.

בנוסף, כדאי להביא בחשבון כי סרטי תלת מימד קיימים בתעשיית הבידור כבר מאז שנת 1950 אולם הצלחתם המסחרית הגיעה רק בשנות ה-2000 המאוחרות.

מה גורמת צפייה ממושכת בתלת מימד?

צפייה ממושכת בטלוויזיה בכל מקרה אינה מומלצת, אולם בתלת מימד יש השלכות נוספות עליהן כדאי לתת את הדעת. יצרניות הטלוויזיה בעצמן אוסרות את השימוש בטכנולוגיה על נשים בהריון, קשישים, אלכוהוליסטים וילדים קטנים. תופעות הלוואי העיקריות של צפייה בתלת מימד נוגעות לחולי אפליפסיה שעלולים לחטוף התקף בשל החשיפה לתמונות מהבהבות.

תופעה אחרת היא של נזק לעיניים במהלך הרכבת משקפי תלת מימד עבור שימוש שאינו צפייה בטלוויזיה, כמו לדוגמא משקפי שמש.

הורים נדרשים לעקוב אחר סימפטומים מסוימים על מנת להפסיק את הצפייה בסרטי תלת מימד בשל חשש לבריאות הילדים. הסימפטומים הם בין היתר כאבי ראש, תחושת בלבול, תנועת עין או שריר בלתי רצונית, חוסר התמצאות במרחב וכדומה. מומלץ לפנות להתייעצות עם רופא בעת הופעת סימפטומים כגון אלו ולא להמשיך את הצפייה.

בנוסף, המלצה אחרת היא לא לצפות בסרטי תלת מימד ממרחק קצר מדי. אין למקם את המסך במקומות מסוכנים ויש להרחיק את הילדים מצפייה בסרטי תלת מימד ליד כבלים, מרפסות או מדרגות.

מה צופן העתיד?

סביר להניח כי הרבה אזהרות המפורסמות על ידי יצרניות הטלוויזיה נובעות כתוצאה מחוסר היכרות עם הטכנולוגיה החדשה. עד היום לא ידוע על תלונות יוצאות דופן המלוות סרטי ילדים בתלת מימד או צפייה בסרטים מבוגרים המצולמים בשיטה דומה.

מעבר לכך, מסכי תלת מימד חדשים יודעים להתגבר מראש על חלק מתופעות הלוואי ולהציע חווית צפייה משודרגת. הצרכנים בעצמם צריכים ללמוד כיצד להשתמש בטכנולוגיה, לנצל אותם לצרכים שלהם ולהימנע מאלפי שעות צפייה מרוכזות ללא הפסקה. רצוי להתנסות בחווית הצפייה בחנות ולבדוק האם יש השפעות בריאותיות מסוימות הדורשות תשומת לב מיוחדת.

לסיכום, סרטי תלת מימד דורשים היערכות מצד הורים וילדים. יש לצפות בסרטים עם זוג משקפיים ייעודי בלבד, להקפיד על הוראות הבטיחות ולהפסיק במקרה של אי נוחות.