השר פירון: חינוך זה לא פודינג

ועדת החינוך קיימה דיון בהשתתפות שר החינוך, שי פירון, לקראת שנת הלימודים תשע"ה, זאת על רקע מבצע 'צוק איתן'.

חזקי ברוך , ט"ו באב תשע"ד

השר פירון בועדת החינוך
השר פירון בועדת החינוך
פלאש 90

ועדת החינוך דנה הבוקר (שני) בהיערכות משרד החינוך לקראת שנת הלימודים תשע"ה וזאת על רקע מבצע 'צוק איתן'. 

שר החינוך, שי פירון, אמר בפתח הישיבה "הגענו למסקנה שבמערכת החינוך הישראלית יש דברים טובים ויש דברים שצריכים שיפור שבאים בשלושה מעגלים: מעגל ראשון פערים, מעגל שני הישגים ומעגל שלישי ערכים ומידות מתוקנות ואנחנו מנסים להתמודד עם שלושת המעגלים הללו". 

"אם רק נעסוק בהישגים ולא גם בערכים לא עשינו דבר -  חינוך זה לא פודינג ושום דבר בחינוך לא קורה מיד אלא מדובר בתהליך ארוך  ורוב השינויים שאנחנו עושים לא נראה את פירותיהם בקדנציה הקרובה".

"לישראל יש מורים טובים", אמר השר פירון והוסיף "הסיפור לא מערכת החינוך אלא החברה הישראלית - חברה שמה שלא מדיד לא קיים. שאתה מודד חינוך רק לפי בחינות בגרות וציונים אתה מייצר חברה שהופכת את מערכת החינוך שלה לבורסה. הגיע העת להחזיר את הלמידה ואת השיח חינוכי למערכת החינוך".

"אנחנו נמצאים ברגעים שבהם אנחנו צריכים להכריע האם בית הספר רלוונטי או לא רלוונטי", אמר השר, "זה לא בגלל שהמורים לא טובים אלא לבדוק מה מטרות הלמידה והחינוך. כשיש מטרה משמעותית החיים משמעותיים".

"אין לי ספק שיהיו 'באגים', כשעושים דבר גדול זה קורה, השאלה אם אנחנו פתוחים להערות. ואם יהיו טעויות נתקן אותן", הדגיש.

פירון התייחס לרצח הנערים בגוש עציון ולרצח הנער הפלסטיני, "אני לא מוכן שערביי ישראל או שמאלנים או דתיים ירגישו שהם אזרחים סוג ב' ובתקופה שבה מתגלות הפנים היפות של ישראל מתגלות גם הפנים הפחות יפות. אסור לנו כיהודים וציונים להבחין בין דם לדם. בקיץ האחרון נעשו ארבעה מעשי רצח ועלינו להילחם בכל האירועים ובכל החזיתות, רצח הוא רצח. מערכת החינוך הישראלית תדגיש את הטוב והיפה שבחברה הישראלית ומצד שני תדבר גם על הבעיות האלה".

בנושא מערכת החינוך החרדית, אמר פירון, "מערכת החינוך החרדית הולכת ומתרחב יותר ממה שציפינו ולא נוכל לקבל את כולם לתוך מערכת החינוך".