תוספת של 400 מעונות יום בתוך שנתיים

במטרה להגדיל את היצע מעונות היום המסובסדים, גיבשו משרדי הכלכלה והאוצר נוהל בינוי מעונות יום חדש, נגיש ומהיר.

אורלי הררי , ט"ז באב תשע"ד

ילדים. אילוסטרציה.
ילדים. אילוסטרציה.
Office XP

משרדי הכלכלה והאוצר גיבשו בחודשים האחרונים תוכנית בינוי מעונות יום חדשה ופורצת דרך, זאת בשיתוף והתייעצות עם מרכז השלטון המקומי.

על פי התכנית, שמטרתה להגדיל משמעותית את כמות מעונות היום המפוקחים, את מספר המשפחות שילדיהם ישולבו במערכת והם ישתלבו בשוק העבודה – ואת הסבסוד להורים – יזכו הרשויות לתקצוב של בין 90% ל- 100% מעלויות הבינוי של מעונות יום חדשים. עוד כוללת התכנית, מסלולי תכנון חדשניים המאפשרים מימון לתכנון מעונות, מסלול תקצוב מקוצר ופטור מבירוקרטיה.

היום נמצאים כרבע מהילדים בגיל 0-3 במערכת המפוקחת של משרד הכלכלה – 90 אלף. שאר הילדים בגילאים אלו נמצאים במעונות פרטים או בקרב המשפחה. עשרות אלפי הורים אלו זוכים לסבסוד שנתי עבור ילדיהם בהיקף של למעלה מ-900 מיליון שקלים בשנה.

חשיבותו של צעד זה נובעת מכך שמעונות היום הינם אחד הכלים העיקריים לעידוד השתלבות עובדים בשוק העבודה והקלה על יוקר המחייה של הורים עובדים. נוכח נוהל מרובה חסמים, קצב הבינוי היה עד כה איטי ומסורבל. בשנת 2012, בעקבות ועדת טרכטנברג, העמידו משרדי הכלכלה והאוצר סכום של 1.2 מיליארד שקלים לטובת הבינוי, כאשר מחציתו כבר הוקצה לרשויות, אך קצב הבינוי היה איטי ועד כה, הסתיימה בנייתם של מעונות בודדים בלבד.

"אנו ממשיכים לסייע לאנשי החציון בחברה הישראלית", אמר שר הכלכלה, נפתלי בנט "בישראל 50% מהאוכלוסייה מרוויחה פחות מ-6,000 שקלים בחודש, ומתקשה לסגור את החודש. בישראל גם מחסור חמור במעונות יום מפוקחים ומסובסדים, שנותנים מסגרת איכותית, בטוחה ומסובסדת להורים שבוחרים לצאת לעבוד. מאז רפורמת טרכטנברג שהרחיבה את חוק חינוך חובה, גם לגילאי 3, לא נבנו מעונות יום חדשים. הרפורמה שאנו מביאים היום, תייצר בנייה מסיבית של מעונות יום מפוקחים ותקל באופן משמעותי על הורים לילדים, שבוחרים לעבוד".

שר האוצר, יאיר לפיד ציין כי "אנחנו מוציאים היום לדרך שינוי חברתי שישפיע על זוגות צעירים רבים ממעמד הביניים הישראלי. הובלנו את כל השינויים הנדרשים כדי לאפשר בינוי מואץ של מעונות יום ברחבי הארץ. מעונות היום יאפשרו לעשרות אלפי הורים צעירים לצאת לעבוד ולהיות שקטים שילדיהם נמצאים במסגרת טובה ובמחירים נמוכים. נמשיך לעבוד כדי להוריד את יוקר המחיה בישראל".

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג אמר כי "הרפורמה הנה תוצאה של מדיניות לביטול חסמים, הקלה על יוקר המחייה וסיוע להורים להשתלב בשוק העבודה. העובדה שתקציב כה משמעותי בהיקף של 1.2 מיליארד שקלים, לא הביא לבינוי משמעותי בשנים האחרונות, חייבה טיפול מהיר ומשמעותי ואני בטוח כי הנוהל החדש – יעיל, נגיש ומהיר – יביא בשינוי הקרובות לשינוי משמעותי בהיצע מעונות היום ויביא הן לכניסתם לשוק העבודה של יותר עובדים ועובדות והן להקלה משמעותית בעלויות המחייה".

"מעונות היום הם אחד מהכלים המרכזיים והמשמעתיים ביותר לשילוב נשים עם ילדים קטנים בשוק העבודה",  אמרה מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן והוסיפה כי "פתיחת מעונות יום חדשים תביא להקלה משמעותית בנטל על משפחות אלו. אין לי ספק שהמהלכים שבוצעו יביאו לשינוי מהותי בתחום, תוך ניצול אופטימאלי של תקציב בסך 1.2 מיליארד ₪, ולהגדלת היצע מעונות היום עבור נשים עובדות".

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין, מכבים רעות, חיים ביבס בירך על התכנית "השלטון המקומי מברך על פתרון החסמים הביורוקרטיים והכלכליים שעמדו בדרכנו, ומתגייס לטובת בינוי מהיר של מעונות יום. באמצעות שיתוף הפעולה בין משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, נוכל להניע תהליכים חברתיים וכלכליים כגון זה ולאפשר לזוגות צעירים להשתלב בעולם התעסוקה, תוך הפחתה משמעותית בנטל הכלכלי".