"לשמור את השפה הדתית לבית הכנסת"

יו"ר מעלה, פרופ' שפירא, סבור שהמח"ט עופר וינטר טעה, "במקום לדבר בשפה דתית הוא היה צריך לדבר בשפה יהודית".

בני טוקר , ט"ז באב תשע"ד

משה יעלון עם מח"ט גבעתי אל"מ עופר וינטר
משה יעלון עם מח"ט גבעתי אל"מ עופר וינטר
אריאל חרמוני

פרופ' אמנון שפירא,

יו"ר מעלה, פרופ' אמנון שפירא, אומר לערוץ 7, כי לדעתו המח"ט עופר וינטר נהג שלא בחכמה כשכתב טקסטים הלקוחים מהתנ"ך באגרת ללוחמים.

"הוא נגע בשאלה שכל החיים מעסיקה אותי במקצועי כמרצה באוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטת אריאל. כשאני מלמד תנ"ך סטודנטים דתיים, אין לי בעיה לדבר בשם ה' ובשפה דתית, אבל כשאני נותן שיעור לאנשים לא דתיים ובפרט כאלה שלא באו מרצונם, אלא כי חייבו אותם לשמוע קורסים בתודעה יהודית, הם הרי לא בחרו בזה, אז אני מחליף את השפה הדתית שלה אני מורגל לשפה יהודית. במקום לדבר על ה' אני מדבר על התנ"ך, ועל ההיסטוריה של עם ישראל".

לדבריו גם בצבא, מן הראוי לדבר בשפה יהודית ולא דתית, "החיילים לא באו מרצונם, הם הובאו לשם. נכון שאנשים רוצים יהדות אבל לא בכפייה, והעובדה שהתעוררו כעסים, מלמדת שוינטר טעה. במקום לדבר בשפה דתית הוא היה צריך לדבר בשפה יהודית. בחטיבה שלו יש גם אתיאיסטים אז למה לעורר כעס".

שפירא מקווה כי להבא המפקדים יסגלו לעצמם שפה יהודית ולא דתית, "אמנם לא קרה כאן אסון גדול, אבל ברמה העקרונית טוב יעשו המפקדים למיניהם וביחידות המעורבות בפרט, שיסגלו לעצמם לדבר בשפה יהודית על חובתנו לארץ ישראל, את השפה הדתית אפשר לשמור לבית כנסת".