"אני, בניי ונכדיי חבים לו את חיינו"

בטקס בבית הכנסת "נוז'יק" בוורשה העניק שגריר ישראל את תעודות ההוקרה לבני משפחותיהם של עשרה פולנים על תרומתם להצלת יהודים בשואה.

ניסן צור , י"ז באב תשע"ד

כפר בפולין
כפר בפולין
פלאש 90

שגריר ישראל בפולין, צבי רבנר, העניק השבוע תעודות "חסידי אומות העולם" מטעם "יד ושם", לעשרה אזרחים פולנים שכבר הלכו לעולמם, לאחר שהצילו יהודים במהלך מלחמת העולם השניה.

בטקס שנערך בבית הכנסת "נוזי'ק" בוורשה, העניק רבנר את תעודות ההוקרה לבני משפחותיהם של עשרת הפולנים שהלכו לעולמם, והודה להם על תרומתם להצלת יהודים בזמן השואה.

"אלו שהצילו את היהודים באו מרקע שונה. היו שם עניים ועשירים, עירוניים וחקלאים, אנשים משכילים לצד אנשים חסרי השכלה. מה שהיה להם במשותף היתהתחושת האנושיות בזמנים הקשים ביותר. כפי שנכתב בתלמוד: 'המציל נפש אחת, כאילו הציל עולם ומלואו'", אמר רבנר.

אחד מאזרחי פולין שזכה לתעודת "חסיד אומות העולם" לאחר מותו היה גז'גוז' צ'יזי'ק, ששירת כשוטר בעיר חלם במזרח פולין. צ'יזי'ק ניצל את קשריו על מנת לשחרר מהכלא המקומי את בלה פרץ, יהודיה שנעצרה לאחר שהואשמה ב"סחר לא חוקי בקמח". לאחר שהצליח לשחררה מהכלא, הוא הסתיר אותה ואת בתה שרה בחווה שלו.

בטקס בוורשה לקחה חלק בתה של שרה פרץ, נירה ברי, שסיפרה בטקס כי שמעה תמיד את אמה ובתה מדברות על צ'יז'יק כ"גיבור אמיתי". "אמי ניסתה ליצור קשר איתו לאורך השנים, אך ללא הצלחה. אני המשכתי במשימה על מנת לכבד את האיש שאני, בניי ונכדיי חווים לו את חיינו", סיפרה נירה ברי.

פולין מחזיקה במספר הגבוה ביותר של "חסידי אומות העולם", עם 6300 אזרחי פולין שקיבלו את התואר מ"יד ושם".