עתירה: למנוע תקצוב מוסדות ללא רשיון

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" טוענים, כי מוסדות חינוך פרטיים מוקמים ללא קבלת רישיון, ולמרות זאת מתוקצבים מקופת המדינה.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח באב תשע"ד

ד"ר אביעד הכהן
ד"ר אביעד הכהן
יח"צ

תנועת 'נאמני תורה ועבודה' עתרה לבג"ץ נגד התקצוב המתמשך של מוסדות חינוך פרטיים ללא רישיון, זאת במסגרת המאמצים לחזק את החינוך הממלכתי-דתי ולהוציא לפועל את מדיניות משרד החינוך.

הרקע לעתירה הוא תופעה פסולה המתקיימת לטענת אנשי התנועה מזה שנים, בה בתי ספר ומוסדות חינוך פרטיים מוקמים, ללא קבלת רישיון ממשרד החינוך כנדרש, ולמרות זאת מתוקצבים מקופת המדינה, באמצעים ישירים ועקיפים.

בעתירה, אותה הגישה תנועת נאמני תורה ועבודה יחד עם עמותת הורי בית הספר ממ"ד גוננים בירושלים, באמצעות עו"ד פרופ' אביעד הכהן, נכתב כי מוסדות אלו פועלים בשיטת "מצליח": "גורם מסוים עובר ביודעין על החוק, מקים מוסד חינוכי שאינו חוקי, תוך שימוש במשאבים ציבוריים, ומציב בפני רשויות המדינה עובדה מוגמרת".

"לאחר מכן רשויות המדינה 'נאלצות', כביכול, להעניק לו תמיכה כזו או אחרת בשל העובדה כי תלמידים באים בשעריו", נאמר עוד בעתירה, "בחלוף מספר שנים של פעולה בדרך זו, כמה שנים לאחר מכן בית הספר קונה לו אחיזה במקום מושבו, ובשל כך מקבל גם רישיון וסמל מוסד. באופן זה 'הולבנו' בתי ספר רבים שקמו בחטא, תוך פגיעה במוסדות קיימים, ויוצא חוטא נשכר".

יש לציין כי התקצוב הלא חוקי למוסדות חינוך משוללי רשיון אינו הבעיה היחידה הנובעת מהקמתם של מוסדות אלו.

ניסיון העבר מלמד, כי הקמת מוסדות חינוך דתיים פרטיים גורמת לפגיעה משמעותית בחינוך הממלכתי-דתי בעיר בו מוקם המוסד החדש.

חנן מנדל, יו"ר תנועת נאמני תורה ועבודה, אמר כי "ככל פעולותיה של תנועת נאמני תורה ועבודה לאורך השנים, גם מטרת עתירה זו היא להביא לחיזוק החינוך הממלכתי דתי, זה הלוקח אחריות על כלל עם ישראל. מוסדות פרטיים קמים ללא שום הצדקה ומתבדלים ממערכת החינוך הממלכתי-דתי, תוך פגיעה בה. מי שרוצה להתבדל יעשה זאת בכספו ובכפוף לחוק. אני קורא לשר החינוך לממש את המדיניות המוצהרת של משרדו ולהפסיק את המימון הציבורי למוסדות אלו, ולאחרים הפועלים כמותם".