גרוסמן חושש: אנחנו מאבדים את הבית

הסופר דוד גרוסמן נאם הערב (מוצאי שבת) בעצרת השמאל בתל אביב, "הפתרון לסכסוך בין ישראל לחמאס הוא לא צבאי".

אורלי הררי , כ' באב תשע"ד

מחרים או מוחרם? גרוסמן
מחרים או מוחרם? גרוסמן
פלאש 90

אלפי איש הגיעו הערב (מוצאי שבת) לעצרת השמאל בכיכר רבין במרכז תל אביב שנערכה תחת הכותרת "משנים כיוון לשלום - חייבים פתרון מדיני".

הסופר דוד גרוסמן נאם בעצרת ואמר כי לא קיים פתרון צבאי לסכסוך בין ישראל לחמאס. "אנחנו הולכים ומאבדים את הבית שלנו לשנאה פנימית", אמר גרוסמן. "אני חושד כי המנהיגים שלנו נהנו לראות את השמאל חוטף, אך הגל העכור הזה יופנה נגדם. ישראל הופכת לקיצונית, מליטנטית ושונאת זרים".

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה כי "מבצע צוק איתן היה כישלון ידוע מראש". גלאון הוסיפה כי לממשלת ישראל היו חמש שנים של צ'ק פתוח בכדי ליישם את המדיניות שלה, כשבתקופה הזו היו שני מבצעים כושלים ואלימות בלתי פוסקת, כלשונה. "האשמה היא כולה עליה", היא אמרה.


"ביבי נכשלת", תקפה גלאון. "אתה צריך להניח את המפתחות וללכת הביתה. נכשלת להוביל את ישראל למקום בטוח יותר לחיות בו. נכשלת בביטחון, נכשלת בשלום, נכשלת בכל פרמטר אפשרי בסולם הערכים שבו נמדדת מדינה מתוקנת". לטענתה, "למתווה שאתה מוכן לקבל עכשיו אפשר היה להגיע גם ללא המחיר הנורא של 64 הרוגים ישראלים, והרג של 2000 פלסטינים, הרס מחריד ברצועה, וכחצי מיליון עקורים מבתיהם".
 

חבר הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש) אמר בעצרת "אנחנו רוצים לבנות אחווה של אמת בין ערבים ליהודים. המדינה והימין, מאז הסכמי אוסלו, פעלו לשלילת הלגיטימיות האזרחית של ערביי ישראל, שלעולם לא יכריעו את הכף למען מלחמה אבל תמיד למען הסכם שלום".

ברכה ציין כי הוא נגד הדרישה של ישראל כלפי הערבים להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית, "זה ניסיון לתקוע מקלות בגלגלים של התהליך המדיני".