תיעוד מגוף ראשון: כך נחטף יוסל'ה שוכמכר

יוסל'ה שוכמכר שנחטף בשנות ה-60 ע"י סבו, מספר את סיפור החטיפה, "חבורת מנוולים הסבירה לסבא שההורים רוצים להתנצר".

ישי קרוב , כ"ב באב תשע"ד

יוסל'ה שוכמכר
יוסל'ה שוכמכר
ערוץ הכנסת

יוסף שוכמכר, הלא הוא הילד יוסל'ה שנחטף בשנות ה-60 והוחזר ע"י המוסד, מספר את סיפור החטיפה לדר' תום שגב בתכניתו בערוץ הכנסת.

לאחר שעלה מרוסיה לארץ, יחד עם הוריו, הוא גר אצל הסבא, "התנאים היו קשים לעולים ולהורים לא היה איפה להיות. הסבא והסבתא היו בארץ וגרו במאה שערים וזה היה טבעי שאגור אצלם". הוא ציין כי היו קשרים נהדרים בין הסבא להורים, "היה לי טוב אצל הסבא".

שוכמכר ציין כי הוריו לא היו דתיים, "שאר האחים והאחיות של האמא היו דתיים אך ברוסיה הסבא היה דווקא איתנו ולא עם שאר הילדים. ההורים שלי היו חילוניים אך כיבדו את הדת והדליקו נרות שבת ושמרו כשרות".

חטיפתו התבצעה לאחר שסיפרו לסבא סיפור 'שלא היה לו ידיים ורגליים', כהגדרתו. הפרשייה החלה בעקבות ויכוח פנים משפחתי על מהות החינוך בין הסבא מצד אמו להוריו, "חבורת מנוולים הסבירו לסבא שהבעיה היא לא רק בחינוך החילוני אלא שההורים רוצים לחזור לרוסיה ולהתנצר".

"סיפרו לסבא סיפור מסויים ונכנסה לעניין הזה כנופייה חרדית קיצונית. סבא עצמו לא היה קיצוני, הוא היה חסיד ברסלב עם הקסקט, אך הקיצוניים נכנסו לעניין 'להציל את הילד' ומכאן זה הפך לסוגיה פוליטית. במוצאי שבת בבית של הסבא והסבתא ישבתי על אדן החלון ברחוב בהרן ואמרו לי שההורים חוזרים לרוסיה לשמד - להתנצר ובאו להציל אותי. הייתי כבר כמעט שנה במאה שערים בחינוך מאוד מסויים ולמה לא להאמין לסבא ולסבתא ולדוד?".

הוא היה בטוח שההורים רוצים לקחת אותו להתנצר ובשל כך לוקחים אותו לארצות הברית, שם הוא גר במשך כשלושה חודשים, "התייחסו אליו לדבריו בצורה טובה".

שוכמכר הודה כי הסיפור אכן מלווה אותו לאורך השנים אך לדעתו אין לסיפור השפעה משמעותיו על חייו. סיפור החטיפה לא שם אותו במקום של שנאת הדתיים או החרדים, "החכמה כאן היא לבדוק את הנתונים ולראות מי הרע ומי הטוב". הוא עצמו ניפגש עם חרדים ואפילו עם דמויות שהיו קשורות לסיפור.