'מעורבות המשפטנים מסכנת את לוחמי צה"ל'

אל מבקר המדינה יוגשו בקרוב עדויות על הנחיות משפטיות שסיכנו לוחמים ומנעו פעילות מבצעית. היוזמים קוראים לציבור לדווח ולהעיד.

שמעון כהן , כ"ב באב תשע"ד

חיילי צה"ל
חיילי צה"ל
פלאש 90

עם פתיחת בדיקתו של מבקר המדינה את אירועי 'צוק איתן' נערכים בתנועה למשילות ודמוקרטיה להציג בפניו נתונים ועדויות מאירועים שהתרחשו במהלך המבצע ובהם נפגעה היכולת המבצעית של חיילי צה"ל בעקבות הנחיותיהם של יועצים משפטיים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מסביר יהודה עמרני, יו"ר התנועה, את המגמה העומדת מאחורי המהלך. לדבריו כאשר יוצגו בפני המבקר נתונים ועדויות שכאלה ניתן יהיה לקבוע כי מעורבותם של משפטנים בשדה הקרב חרגה מסמכויותיה ואף הובילה לסיכון חיילי צה"ל עד כדי פגיעה בהם.

בראשית דבריו מציין עמרני כי המיזם שבו התנועה קוראת לציבור ולחיילים לדווח על אירועים שהתרחשו במבצע הוא חלק מהתפיסה ולפיה נבחרי הציבור מציבים את החלטותיהם והדרג המשפטי אמור לשרת אותם ולא להיפך.

עמרני מזכיר דיווחים כלי התקשורת על טייסים שנמנעו מלהפציץ יעדים ואף מלהעניק לכוחות רגליים גיבוי אווירי מחשש לפגוע באוכלוסיה אזרחית המוגדרת כבלתי מעורבת. עוד הוא מזכיר דיווחים של חיילים על התארגנות מבעוד מועד של חמאס בשכונות שאליהם צה"ל נכנס בעקבות אותם פלאיירים שחולקו מהאוויר ולמעשה חשפו את תכניותיו של צה"ל להיכנס לשכונה כזו או אחרת. לדבריו היערכות מוקדמת זו איפשרה לחמאס לפגוע בחיילי גולני שאמנם הכריעו את הקרב אך במחיר כבד מזה שיכול היה להיות.

"לא יתכן שהנחיות משפטיות יכבלו את ידי המפקדים", אומר עמרני הסבור כי בשעת לחימה אין מקום ליועצים המשפטיים אלא לסמוך על שיקול דעתם הבלעדי של המפקדים בשטח. "אנחנו לא חושדים בחיילי צה"ל שהם יורים בנשים ובילדים שבורחים ואפילו דו"ח גולדסטון הידוע לא טען טענה שכזו. מדובר בביצוע משימה שנעשית באופן הכי מוסרי. המעורבות הזו של משפטנים מציבה את חיילינו לא פעם בסכנה".

עמרני מחדד את דבריו וקובע כי אל לה למדינה לגרום לכך שחייל או מפקד בשדה הקרב ישקול את האירועים מבעד לעיניו של משפטן. "לא צריך תואר ראשון כדי לדעת מה צריך לבצע בשדה הקרב". הוא אומר וקובע כי יש לדאוג לכך שמול עיני החייל בשטח לא יעמדו חששו ברוח גולדסטון או מעצר בבריטניה או משפט בהאג ולשם כך יש להוציא משדה הקרב את המשפטנים ולהורות להם שתפקידם הוא מתן גיבוי ללוחמים אחרי הקרבות.

בדבריו מציין עמרני כי חיילי צה"ל נוהגים על פי החוק הבינלאומי שכן חוק זה קובע כי מותרת פעילות צבאית שנועדה להשלמת המשימה הצבאית תוך מניעת פגיעה בחיילים הלוחמים והמשמעות היא שאין לסכן את חיילי צה"ל על מנת לשמור על אוכלוסיה אזרחית של האויב. הוא מזכיר בדבריו כי צבאות אחרים כדוגמת צבא ארה"ב יודעים לנטרל לחלוטין את מעורבותם של היועצים המשפטיים והכוחות נכנסים למערכה כאשר ההנחיה היחידה המנחה אותם היא ביצוע המשימה בצד הטוב ביותר.

כאמור, את העדויות והנתונים שתאסוף התנועה למשילות ודמוקרטיה בכוונת אנשיה להגיש למבקר המדינה. עמרני מציין כי בכוחה של התנועה לערוך בדיקה ראשונית בלבד אך למבקר יש את הכלים לבצע בדיקה ובחינה מקפת של הנתונים ואימותם, ולהערכתו בתום בדיקה שכזו יוכל המבקר לקבוע כי מעורבות המשפטנים בשדה הקרב היא לא פחות מאשר כשל שיש לתקנו שכן הוא מסכן את חיילי צה"ל ומונע את השלמת המשימה הצבאית מבצעית.