מסע אופנועים לזכר חסיד אומות העולם

קבוצת רוכבים יצאה למסע בן חמשת אלפים ק"מ באירופה לזכרו של חסיד אומות העולם יאן קרסקי, "כדי להוכיח שהפולנים לא אנטישמים".

ניסן צור , כ"ב באב תשע"ד

מסע אופנועים אופנוע הארלי דוידסון
מסע אופנועים אופנוע הארלי דוידסון
רויטרס

קבוצה של רוכבי אופנועים מפולין יצאה בימים אלו למסע רחבי אירופה כמחווה ליאן קרסקי, חסיד אומות העולם, שזכה גם לכינוי "האיש שניסה לעצור את השואה".

השנה מציינים בפולין 100 שנים להולדתו של קרסקי, שהלך לעולמו בשנת 2000.

קרסקי נולד בשנת 1914 בעיר לודז' בפולין תחת השם יאן קוזילבסקי. לאחר סיום לימודיו האקדמיים עבד בשירות משרד החוץ הפולני, ועם תחילת מלחמת העולם השנייה הצטרף למחתרת הפולנית. שליטתו במספר שפות הביאה אותו לעשות שליחויות שונות ברחבי אירופה ולהביא את המתרחש בפולין ואת זוועות השואה לממשלות השונות בעולם.

הוא גם קישר בין ממשלת פולין שהיתה אז בגלות בלונדון, לאנשי המחתרת הפולנית ה"ארמיה קריובה". על פעילותו זו הוא זכה בתואר "חסיד אומות העולם" מטעם מוזיאון "יד ושם" ולעיטורי כבוד רבים מממשלת פולין ואף אזרחות כבוד מטעם ישראל. בשנת 1998 הוא היה מועמד לפרס נובל לשלום.

קבוצת האופנוענים, רוכבי "הארלי דייוידסון", יצאה למסע בן 5000 ק"מ מבירת פולין ורשה לעיר אנג'ר בצרפת, אליה הם אמורים להגיע ב 30 לאוגוסט. המסע הוא רק אחד ממספר אירועים שמתוכננים השנה לציון מאה שנים להולדתו של קרסקי.

מאצ'יי סנקובסקי, אחד המשתתפים במסע האופנועים וחבר בארגון רוכבי "הארלי דייוידסון" בורשה, אמר לרדיו הפולני הממלכתי כי "אנו רוצים לקדם את תדמיתה של פולין, כמו גם לשנות את הדעה כי הפולנים הם אנטישמיים. אנו גם רוצים להדגיש את דמותו של קרסקי ברחבי אירופה".