הקייטנה לא תתקיים כי המכללה לא ממוגנת

"כמארחי הקייטנה המרגשת והמקסימה שמקיימת עמותת עזר מציון, חורה לנו שהיא לא תתקיים השנה", אומר פרופ' לוי.

נתנאל כ"ץ , כ"ג באב תשע"ד

הקייטנה בעבר
הקייטנה בעבר
יח"צ

בשלוש השנים החולפות קיימה עמותת עזר מציון קייטנה לעשרות ילדים בעלי צרכים מיוחדים כאשר מכללת חמדת הדרום מעמידה לזכות העמודה את מתקני המכללה ומארחת את החניכים וחונכי העמותה למשך שבועיים.

במהלך התקופה מספקת העמותה פעילויות וטיפולים ייחודיים לחניכים דוגמת טיפול באמצעות בעלי חיים, הידרותרפיה ועוד.

בנוסף, כל אחד מילדי הקייטנה זוכה לליווי צמוד באמצעות מתנדבות העמותה שמגיעות מאזור נתיבות ומשאר היישובים המשתייכים למועצת שדות נגב, כאשר המכללה מספקת לצוות הקייטנה כל מענה משרדי ולוגיסטי על פי בקשת העמותה.

השנה בעקבות המצב הביטחוני בדרום והאיום התמידי, בוטלה הקייטנה. מעבר לבעיה הביטחונית שקיימת במציאות בה אין לדעת מתי הפסקת האש תגיע לקיצה ישנה גם בעיית מיגון.

כזכור, תקנות פיקוד העורף שנקבעו לאחר מבצע עמוד ענן קובעות שרק מוסדות להשכלה גבוהה הנתונים בטווח אווירי של 7 קילומטרים מגבול עזה זכאיות בפועל למיגון, ובשל העובדה שהמכללה ניצבת במרחק של מאות מטרים בלבד מעבר לטווח הקבוע באותן תקנות, היא אינה זכאית לתקציב מיגון הולם. לפיכך המכללה והעמותה קיבלו החלטה משותפת שלא לקיים את השנה את הקייטנה על מנת לשמור על בטחון הילדים.

"כמארחי הקייטנה המרגשת והמקסימה שמקיימת עמותת עזר מציון, חורה לנו שהיא לא תתקיים השנה. הקייטנה מהווה נופש הן לילדים, שנהנים מחוויות הייחודיות להם, והן למשפחות החניכים שיכולות לנוח ולצאת לחופש ולהקדיש זמן איכות לשאר ילדי המשפחה, דבר שלא תמיד מתאפשר במהלך השנה. הקייטנה פשוט מהווה מעין אויר לנשימה עבורם", אומר פרופ' לוי, נשיא מכללת חמדת הדרום שמארחת את הקייטנה מידי שנה. "במכללה ישנם כיום ארבעה ממ"דים מיושנים שנבנו לפני עשרות שנים, ובשל המצב העדין ביחד עם אזלת ידם של גורמי הביטחון בפיקוד העורף שאינם נענים לבקשותינו למיגון ראוי הוחלט שלא לקיים את הקייטנה שבמצב אחר אולי היינו חושבים שכן לקיימה, ולפיכך הילדים והוריהם ישלמו את המחיר".

פרופ' לוי מוסיף ואומר, כי "לא ייתכן שבמשך 14 שנים המקום סובל מפגיעות טילים ורקטות ואין מימון ממשלתי למיגון. נוצר מצב אבסורדי, שבו בניגוד אלינו, בית ספר תיכון שממוקם בצמידות למכללה זכאי למיגון, ומן הראוי היה שמוסד אקדמי מכובד יזכה לתנאים דומים".