המטרה: מוחמד דף

חמאס הודיע כי אשתו ובתו של רב המחבלים מוחמד דף, מפקד הזרוע הצבאית של הארגון, נהרגו בתקיפת צה"ל. לא ברור אם דף עצמו נפגע.

עדו בן פורת ועוזי ברוך , כ"ד באב תשע"ד

Aftermath of IAF airstrike in Gaza
Aftermath of IAF airstrike in Gaza
Flash 90

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק הודיע הלילה (רביעי) כי צה"ל ניסה לחסל את מפקד הזרוע הצבאית של הארגון, רב המחבלים מוחמד דף, בהפצצת בית בשכונת שייח רדואן בעזה.

חמאס מסר כי צה"ל שגר 5 טילי חודרי בונקרים לעבר בית משפחת דילו בניסיון לחסל את דף ולא ברור אם הוא עצמו נפגע.

בהפצצת צה"ל נהרגו אשתו ובתו של מוחמד דף, "ישראל הפרה את הפסקת האש כדי להתנקש בחייו של דף אבל אזרחים נהרגו במקום", אמרו בחמאס.

דף, שעל ידיו דם יהודים רב, החל את דרכו כתלמידו של יחיא עיאש ("המהנדס") עד לחיסולו בשנת 1996. הוא נחשב לאיש הבכיר שקובע את סדר יומם של גדודי עז א-דין אל-קסאם ו"המוח" מאחורי פעילות החמאס. דף הוציא לאחר חיסולו של עיאש שורת פיגועים רצחניים בישראל, בהם שני הפיגועים בקו 18 בירושלים וניסיונות חטיפה בתוככי ישראל.

ישראל ניסתה לחסל את מוחמד דף פעמים אחדות, ללא הצלחה. באחת הפעמים איבד את עינו וככל הנראה את ידו. בפעם נוספת נפצע קשה, ידיו ורגליו נכרתו והוא מרותק לכיסא גלגלים. 

בזרוע הצבאית של חמאס נמנעו תחילה מלנקוב בזהות הנפגעים ואמרו כי ירי הרקטות הכבד לעבר ישראל היה כתגובה להפצצת הבית בשייח' רדואן. "ישראל פתחה עליה את שערי הגיהנום והמחיר יהיה כבד מאוד", איימו. "גדודי אל-קסאם מאתגרים את ישראל שתכריז על הסיבה האמיתית שעומדת מאחורי הפעולה הפחדנית בהפצצת בית משפחת דילו".

בשעות הערב אתמול שיגרו מחבלי החמאס עשרות טילים לעבר ישראל. לפני השעה 11 בלילה נורה מטח כבד לעבר יישובי הדרום וגוש דן וכ-10 דקות לאחר מכן הופעלה אזעקה במועצת מטה יהודה. סמוך לחצות הופעלה אזעקה בירושלים ויישובי הסביבה. חמאס הודיע כי שיגר 40 רקטות לעבר ישראל, אחת מהן לעבר נתב"ג.

במטח לעבר גוש דן התפוצצה לפחות רקטה אחת בשטח פתוח מבלי שנשמעה אזעקה. חמש רקטות גראד התפוצצו בשטחים פתוחים באזור באר שבע ולאחר מכן יירטה מערכת כיפת ברזל שתי רקטות מעל שדרות ושתיים מעל באר שבע. שתי רקטות נוספות יורטו מעל אשקלון.

 מאז הצהריים ועד חצות נורו לישראל יותר מ-50 רקטות, רובן במטחים הכבדים הערב. עד חצות דווח על שישה יירוטים. 

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הביע הלילה אכזבה מההפרה של הפסקת האש והפסקת שיחות המשא ומתן בקהיר. דוברו של באן ציין כי הוא מפציר בצדדים לא להסלים את המצב ומביע תקווה לעתיד טוב יותר עבור תושבי עזה וישראל.