מלחמות הסייבר: צעדים קדימה וגעגוע לעבר

מומחה למלחמת סייבר: הפריצה למאגרי המידע בבתי חולים ארה"ב – אירוע היסטורי בהיקפו. אבדן הפרטיות והסכנה – קרבן הקידמה הממוחשבת.

שמעון כהן , כ"ה באב תשע"ד

מחשב
מחשב
Thinkstock

ביומן ערוץ 7 התייחס ד"ר טל פבל, ראש התוכנית ללימודי פשיעה קיברנטית באוניברסיטת אריאל, לדיווחים המטרידים מארה"ב על פריצת האקרים סיניים למחשבי בתי חולים בארה"ב והגעתם לנתונים של 4.5 מיליון אזרחים אמריקאיים.

ד"ר פבל מציין כי מדובר באירוע היסטורי בהיקפו. מדובר בפריצה לחברת הבריאות הגדולה בארצות הברית, חברה המנהלת 206 בתי חולים בכל רחבי ארצות הברית. לפי שעה הדיווח הוא כי לא דלפו פרטים רפואיים אלא פרטים אישיים בלבד, אך אין ערובה לכך שבעוד שנים אחדות לא תתקבל הודעה מארה"ב ולפיה לצערם התברר שגם פרטים שכאלה דלפו.

"מדובר באירוע המשמעותי ביותר של דליפת נתונים אישיים,, אומר פבל ומציין כי הסכנה מפריצה שכזו יכולה להיות רבת פנים. כאשר מגיעים אל מספרי תעודת זהות וביטוח לאומי ניתן לזייף זהות וליצור זהות אחרת לצרכי פשיעה או הרס חייו של אדם. ניתן גם לסחור בנתונים אלה הן על ידי פושעים והן על ידי גורמי ריגול. אם יתברר כי נפרצו נתונים רפואיים יהיה מי שעלול לסחור בהם כמו גם לעשות בהם ניצול מסחרי שכן חברה המפתחת מוצר רפואי תוכל ליצור קשר עם לקוחות פוטנציאליים לטובתה מתוך אותו מאגר מידע על מיליוני אזרחים.

לכל זאת נוסף החשש הגדול מפגיעה בתפקודם של בתי החולים במידה ויעלה בידי ההאקרים להיכנס למערכות החשמל החמצן והרפואה. זאת מאחר וגורמים אלה כידוע אינם מופעלים ומזנים ביד אדם אלא באופן ממוחשב בלבד. במצבים שכאלה אנשים עלולים למות ולהיפגע באופן מיידי בעקבות פריצה שכזו. "זה העתיד שאליו אנחנו צועדים", אומר ד"ר פבל המדגיש כי לצד ההתקדמות החיובית של העולם גלום בהתקדמות זו גם רוע. על מנת לבלום את הרוע הזה "ישנם גורמים בארץ ובעולם שתפקידם לדאוג שמידע לא ידלוף וחורשי רעה לא יכנסו למערכות תפעוליות ולא ישבשו את חיינו".

"יש כאן תהליך אבולוציוני שבו צועדים קדימה ומדי פעם רוצים לחזור אחורה", הוא אומר ומציין דיווח על מחשבה בגרמניה לחזור לשימוש במכונות כתיבה על מנת להבטיח שמירת מידע מחשש להאזנה אמריקאית כמו גם דיווח על כוונה בברזיל לקיים אינטרנט פנימי.

עוד הוא מציין כי צפויה לקום תנועת מחאה נגד אבדן צנעת הפרט והדרישה להשבת האנונימיות. תנועה זו צפויה לעשות שימוש בתקשורת אנונימית שגם בה לא ניתן להבטיח מאה אחוזי הגנה אך למול החשיפה המוחלטת של כל מידע שהוכנס לגוגל או לרשת חברתית כזו או אחרת הרי שיש בכך מידה מסוימת של הגנה. ד"ר פבל מזכיר כי לעיתים אדם מוחק פריט מידע שהעלה לרשת אך הוא אינו יודע שמה שנחשם הוא רק היכולת לצפות כעת בנתון אך אין בכך מחיקה של ממש של הנתון והוא עדיין קיים ברשת.

לדבריו ההתמודדות עם המציאות הזו כוללת בראש ובראשונה היכרות עם המציאות וסכנותיה ובהמשך לימוד הדרכים האישיות להישמר. ד"ר פבל קורא לחנך ילדים מגיל צעיר להכיר את הסכנות ואת דרכי הזהירות ולמעשה לאמץ כללי זהירות מהחיים הממשיים גם לעולם המקוון. כשם שלא כל מי שילחץ את ידי אקח ממנו חבילה וכשם שלא ארשום על פתק את שמי ואת הסיסמא שלי כך לא אעשה גם ברשת.

"כמו שלומדים זהירות בדרכים כך צריך ללמוד זהירות בדרכים הקיברנטיות, ללמד בהתאם לצרכים ולגילאים איך להתנהג, להכיר את נושא צנעת הפרט, את הבריונות המכוונת, את ההכפשות וכו'".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il