"אין לי כסף לממן משכנתא ושכירות יחד"

רוכשים בקרית גת שרכשו דירות מחברת צ. לנדאו חוששים שיקבלו את דירתם באיחור וימצאו את עצמם משלמים שכירות ומשכנתא במקביל.

חיים לב , כ"ה באב תשע"ד

המחירים עולים. בניה
המחירים עולים. בניה
פלאש 90

רוכשים בקרית גת שרכשו דירות אצל צ. לנדאו חוששים מפני הבאות. לטענתם, בעקבות הקריסה, הם עלולים לקבל את דירתם באיחור ולמצוא עצמם משלמים שכירות ומשכנתא גם יחד.

"אני בהחלט חושש מפני הבאות", אומר לערוץ 7 אדם שרכש דירה בחברה. "בחברה מציגים ערבות בנקאית, אך גביית הערבות היא תהליך מסובך. זה לא יום או יומיים. זה סיפור ארוך שמי יודע כמה כסף יתגלגל בדרך".

"ההערכה שלי שמתן המפתח לדירה יתעכב, אני מתכונן לכך נפשית וכלכלית. אין לי ברירות. אין לי כסף לממן משכנתא ושכירות יחד, אבל זה ממש תלוי בי וביכולותיי. והלוואי שאופתע", אמר.

חברת הבניה צ. לנדאו הגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בת"א בקשה להקפאת הליכים בעקבות חובות של למעלה מ־300 מיליון שקל, מהם כ־256 מיליון שקל לנושים שכספם מובטח. בית המשפט אישר את הבקשה.

השופט איתן בורנשטיין כתב בהחלטה כי "לאחר שעיינתי בבקשה, ולאור נימוקיה ובין אלה החשש לרכוש החברה שבכותרת, הצורך הדחוף בשמירת נכסיה, הבטחת זכויותיה, המשך ניהולה כ'עסק חי', ועל מנת לאפשר גיבוש הסדר הבראה, ניתן בזאת צו הקפאת הליכים עד ל־26 באוגוסט, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים. בתקופה זו אין להמשיך או לפתוח בכל הליך משפטי נגד החברה לרבות הליכי הוצאה לפועל ללא אישור בית המשפט".

במקביל, פרסם משרד השיכון כי בעקבות בקשתה של חברת צ. לנדאו להקפאת הליכים עולה מבדיקה ראשונית של משה רובינשטיין, ממונה חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון, כי רוכשי הדירות בחברה נהנים מההגנה שמעניק חוק המכר (דירות) וכספם מוגן בערבויות הנדרשות.

חוק המכר שהורחב בעקבות קריסת חברת חפציבה מבקש להבטיח את כספי הרוכש, כך שאם הפרויקט נכשל יקבל הקונה חזרה את השקעתו.

התיקון לחוק קבע כי לקבלן אסור לקבל מרוכש הדירה סכום העולה על 7% ממחיר הדירה אלא אם כן הבטיח הקבלן את כספי הרוכש באחת מחמש דרכים: ערבות בנקאית, ביטוח הכספים בחברת ביטוח, שיעבוד הדירה או חלק יחסי מהקרקע במשכנתה ראשונה, רישום הערת אזהרה, העברת הבעלות או זכות אחרת בדירה או בחלק היחסי מן הקרקע שעליה היא נבנית.