כך חמקו רוצחי הנערים

רוצחי שלושת הנערים הצליחו להחליף מקומות מסתור וללון לילה אחד מתחת לכיפת השמים, 5 ימים לאחר החטיפה, מבלי שכוחות הצבא הבחינו בהם.

ערוץ 7 , כ"ח באב תשע"ד

שלושת החטופים
שלושת החטופים
באדיבות המשפחות

המחבלים מרוואן קוואסמה ועמאר אבו עישה, שני החשודים בחטיפה וברצח של הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח הי"ד, הצליחו להחליף מקומות מסתור וללון לילה אחד מתחת לכיפת השמים, חמישה ימים לאחר החטיפה, מבלי שכוחות הצבא הגדולים שהתפרסו בעיר הבחינו בהם. כך דיווח העיתונאי חיים לוינסון מהעיתון "הארץ".

בדיווח נאמר כי עקב מעצרו של חוסאם קוואסמה, החשוד שאירגן את חוליית החטיפה ומימן אותה באמצעות אחיו, ששוחרר בעסקת שליט וגורש לעזה, למדו במערכת הביטחון כי החוליה התכוונה מראש להרוג את החטופים. לשם כך נרכשה מבעוד מועד חלקת קרקע ונרשמה על שם חוסאם.

אבל הדבר שהחוליה הכינה באופן רשלני היה מקום מסתור לה עצמה. חוסאם המשיך בחייו כרגיל. מרוואן ניסה להיערך מראש, פגש לפני החטיפה את אחד הסייענים ואמר לו שהוא וחבר, שאת זהותו אינו יכול לגלות, מבוקשים על ידי הרשות הפלסטינית. מרוואן הצליח לשכנע את האיש להכין להם מקום מסתור – בור ביוב בעומק 2.5 מטרים וברוחב דומה, בחלקת שדה בנפת חברון.

לפני החטיפה הודיע מרוואן לסייען כי בעוד יומיים הוא יבוא למקום המסתור בשעת לילה. בבוקר שלמחרת החטיפה, בשעה חמש בבוקר, קיבל הסייען הודעה מאדם אחר לפיה אבו עישה הגיע אליו כדי להיכנס למסתור. הסייען אסף את אבו עישה, שהיה לבוש בכאפיה, חולצה, מעיל ומכנסי ג'ינס ונשא שני תיקים. באחד מהם הבחין הסייען באקדח. אבו עישה אמר לו שיש לו תמרים למאכל.

בתשע בבוקר, כאשר התחילו להבין בצה"ל ששלושת הנערים נחטפו, הגיע גם מרוואן אל הסייען. הסייען אמר לו שהוא עסוק עכשיו ושיעביר אותו בערב למסתור. בשמונה בערב אסף הסייען את מרוואן והוריד גם אותו לבור. המסתור כוסה באדמה, כדי להסוות כל סימן שיש בו אנשים. צינור אוורור אפשר לשניים לנשום.

השעה המאוחרת שבה הגיע מרוואן למסתור מלמדת על פעילות לילית של השניים בטרם הסתתרו. ניתוח הדברים בדיעבד מחזק את ההשערה שאילו זוהתה החטיפה כראוי, בשיחת הטלפון של החטוף גיל־עד שער למוקד משטרת ש"י, פעולת סיכול מהירה באותו לילה היתה מביאה לאיתור החוטפים והגופות, בלי להכניס את האזור לטלטלה.

גם לאחר שלמד הסייען על החטיפה מהחדשות, הוא המשיך לבקר את שני הרוצחים, ודיבר אתם באמצעות צינור האוויר. השניים אמרו כי ביצעו את הפיגוע. ביום שלישי, חמישה ימים לאחר הפיגוע, הם ביקשו לצאת מהבור. לדבריהם, לא היה במקום די אוויר. הסייען הוציא אותם ונסע למסעדה כדי להביא להם אוכל ושתייה. את הלילה הם בילו בלינה תחת עץ אלון, באוויר הפתוח. למחרת, כאשר בא הסייען שוב לתת להם מים, הם כבר לא היו שם.

באותה עת כבר הוקפצו לחברון אלפיים לוחמי צה"ל, שלושה גדודים מחטיבת הצנחנים, גדוד מחטיבת כפיר ולוחמי יחידות מיוחדות. בצד הפעילות בחברון, הוקפצו עוד אלפי לוחמים לערים אחרות בגדה, למבצע נגד חמאס. באותו לילה נעצרו חמישים משוחררים בעסקת שליט. אך כל התצפיות, המודיעין והכוחות בשטח, לא הבחינו בשני המבוקשים הישנים תחת לעץ אלון. ההנחה היום היא שקוואסמה ואבו עישה נמצאים עדיין באזור חברון, חמושים ונואשים.

בינתיים המשיך חוסאם קוואסמה, החשוד בארגון החטיפה, בעבודתו כרצף. רק ב-30 ביוני, כשמדריך טיולים מצא את גופות שלושת הנערים, הבין חוסאם שהוא בבעיה, כי החלקה שבה הן נמצאו רשומה על שמו. חוסאם ידע שבמהרה יגיעו אליו וירד למחתרת. קודם לכן ניסה לטשטש עקבות ולהעביר לשני הרוצחים מסר שלא ילשינו עליו בחקירה בשב"כ.

הוא הופתע לשמוע שהשניים עזבו את המחבוא. לאחר מכן יצר קשר עם אדם אחר, כדי לטכס עצה. הוחלט להבריח אותו לסיני, ומשם אל הלא נודע. חוסאם קיבל תעודות זהות מזויפות. למחרת הוחלט לוותר על תוכנית ההברחה לסיני, ולנסות לחצות את הגבול לירדן. בעוד ההכנות מתקדמות גילח חוסאם את זקנו, שגידל במשך 15 שנה, והסתתר בבית אמו של החבר שאתו התייעץ בעניין הבריחה.

בדירת המסתור של חוסאם היה חם, והוא יצר קשר עם אחיו שיתקין לו מאוורר. בהמשך אותו היום הוא חש מחנק וביקש שיסיעו אותו ברחבי העיר, לטיול התאווררות. למחרת החליט כי מוטב לנסוע ליריחו, להתקרב לגבול ירדן. הוא וחברו יצאו בשתי מכוניות. נוסעי מכונית אחת וידאו שאין כוחות צבא ומשטרה באזור, ומאחור נסע חוסאם, יחד עם שלושה ילדים כדי להסוות את מטרת הנסיעה. הוא הגיע ליריחו וחיכה לחציה לירדן.

האיש שאירגן את המבצע להברחת חוסאם קיבל 20,000 דולר במזומן. כעבור כמה ימים האיש הודיע לחוסאם כי עליו לעזוב את יריחו. הם נסעו לאכול במסעדה ומשם לכפר ענתא ליד ירושלים. ב-11 ביולי פשטו לוחמי ימ"מ על הבית בכפר ועצרו את חוסאם. ב-5 באוגוסט הודיעה המדינה לבג"ץ כי חוסאם קוואסמה נעצר וכי הוא תיכנן את פיגוע החטיפה והשיג לו את המימון. ביתו נהרס, כמו גם ביתם של אבו עישה ומרוואן קוואסמה. כתב האישום נגד חוסאם צריך להיות מוגש בימים הקרובים.