ריבלין בבית שמש: "יש כאן מקום לכולם"

לרגל פתיחת שנת הלימודים ביקר נשיא המדינה בבית שמש וקרא להפיל את המחיצות בין החרדים לציוניים.

אורלי הררי , א' באלול תשע"ד

הנשיא ריבלין בבית שמש
הנשיא ריבלין בבית שמש
מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ביקר היום (רביעי) בעיר בית שמש שם נערך אירוע קבלת פנים לנשיא לקראת פתיחת שנת הלימודים.

את פני הנשיא קיבלו עשרות ילדים מכל בתי הספר בעיר ומכל המגזרים החיים זה לצד זה בבית שמש. הנשיא הגיע אל העיר במסר לאחדות ולדמוקרטיה וקריאה לשיח שיוויוני ומכבד בעיר על רקע האירועים האחרונים בתקופת הבחירות לראשות העיר.

ראש העיר משה אבוטבול אמר כי "עלינו לדעת לחיות זה עם זה בכבוד. מדינת ישראל שואפת לשלום וכך גם אנחנו פועלים לחיים בשלום. אנחנו נלכד את כולם דרך הערכים המשותפים לכולנו, כך אנו פועלים היום וכך נמשיך ונפעל". 

יו"ר האופוזיציה בעיריית בית שמש, אלי כהן, הדגיש בפני הנשיא ריבלין כי "בבית שמש לא הייתה מלחמת דת ולא תהיה מלחמת דת. בבית שמש יש מסורת יהודית דתית ציונית מאז היווסדה וכבוד גדול לתורת ישראל ולגדולי ישראל, בבית שמש ישנה כמיהה גדולה לאהבה אחדות שלום ורעות כזו שאנו גדלנו עליה ואפשרה את קליטתם של אחינו החרדים".

בפתח דבריו אמר ריבלין כי "הדרישות אותן מציבה המסורת היהודית בחדש אלול, בקשת הסליחה מחד, ומתן המחילה מאידך, הנן משימות אנושיות לא פשוטות, ולא נאיביות. לא קל לסלוח. לא קל להתחיל בדרך אחרת, דרך חדשה. התחלה כזו אם היא כנה, תובעת שדוד מערכות, והתגייסות נפשית עמקה, שראשיתה בהפנמה שהדרך בה צעדנו עד עתה איננה נכונה.

"היום, ברוח חודש הסליחות והרחמים, בית-שמש צריכה להצהיר: אנחנו יוצאים יחד לחפש דרך חדשה. טובתה של העיר, דורשת שנצעד מעתה יחד. שנדע לדבר, למרות המחלוקות. שנדע שלא על הכל נסכים. שנלמד את תורת הפשרה ושנשנס מותנים יחד, להצלחתה של בית שמש. לפני כמה רגעים ראינו את הדור הבא של בית-שמש. אל הדור הזה נשואות עינינו. אנחנו צריכים לחשוב עליהם. ילדי העתיד של מדינת-ישראל, יגדלו בחברה שבה חייבים ללמד לדבר. הם יגדלו בחברה מגוונת, עם קהילות ועדות שונות, דתיים, חילוניים, יהודים וערבים, לא תהיה להם בררה אלא לדבר, לשוחח, ללמד את אמנות הפשרה.

"בית שמש היא עיר העתיד של מדינת ישראל", הדגיש נשיא המדינה. "היא יושבת במקום מדויק. בתפר בין ההר לשפלה. מקום מרכזי לנתיבי תחבורה ותעשייה. אבל הפוטנציאל הזה יכול להתמסמס אם הכוחות המרכזיים והחיוביים הדואגים לבית-שמש לא משתפים פעלה.

"נוצרה בפנינו הזדמנות אמתית, לפעול בכנות ובתם לב, למען בית-שמש, כעיר מחברת, כעיר שיש בה מקום לכולם. מאז ומתמיד בית-שמש היתה מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית. ואני מקווה שהשנה החדשה תצביע על שנוי הכוון החדש אליו צועדת העיר הזו, המתפתחת בקצב מדהים ובצעדי ענק". 

בהתייחסו לרצח מנהל התיכון בטייבה, יוסוף חאג׳ יחיא, אמר הנשיא כי "בימים האלה אנו פותחים את שנת הלמודים... החגיגה הזו הופרה ברגל גסה בעיר טייבה, בה נחצו הגבולות האדומים ומנהל בית ספר נורה למות בתוך בית הספר. זהו מעשה חמור ומזעזע.

"מערכת החנוך צריכה להיות 'אזור ללא אלימות'. מרחב מוגן לילדים ולמורים. לא יעלה על הדעת שאלימות תפנה כלפי המורים, כלפי המחנכים ובתוככי המערכת החינוכית. אנו חייבים להתגייס כחברה ולהוקיע את מבצעי הפשע יהיו מניעיהם אשר יהיו. אני קורא למשטרה להניח ידה על מבצעי הפשע ולאפשר לכל ילדי ישראל, חגיגת למודים אמיתית". 

במסגרת האירוע הוענקו לחיילי צה"ל, תושבי בית שמש אשר לחמו ונפצעו במסגרת מבצע "צוק איתן", מגני הוקרה מרשימים. יצוין כי לאחר האירוע המשיך הנשיא לפתיחת שנת הלימודים בתלמוד תורה בעיר.טוען....