הבריטי שהצהיר על 'איזור נקי מיהודים' - נחקר

הארגונים היהודיים בבריטניה: לא יתכן שבימינו יעז פוליטיקאי לומר דברים שמזכירים את ה'יודן ריין' שביקש לעשות הצורר הנאצי.

חיים לב , א' באלול תשע"ד

ג'ורג' גאלווי חבר בית המחוקקים בבריטניה
ג'ורג' גאלווי חבר בית המחוקקים בבריטניה
רויטרס

חבר הפרלמנט הבריטי, האנטישמי ג'ורג' גאלווי, שהכריז על האזור שאותו הוא מייצג בפרלמנט "חופשי מישראלים", נחקר השבוע במשטרה באזהרה.

כזכור, הארגונים היהודיים בבריטניה הביעו זעזוע לאחר שמחוקק בריטי, שאף ידוע בתמיכתו בחמאס, הכריז על האזור שאותו הוא מייצג בפרלמנט "חופשי מישראלים", והצהיר כי עירו דוחה כל תוצרת ישראלית, שירותים מטעמה, שיתופי פעולה אקדמיים ואפילו ביקורי תיירים.

הפוליטיקאי ג'ורג' גאלווי נאם בכינוס פוליטי שנערך בעיר לידס שבבריטניה, וקרא לתושבי העיר לעשות כפי שעשו שכניהם בברדפורד. "הכרזנו עליה אזור חופשי מישראל – אנחנו לא רוצים שירותים ישראליים, אנחנו לא רוצים אקדמאים ישראלים שיבואו לאוניברסיטאות שלנו".

"אנחנו אפילו לא רוצים שתיירים ישראלים יבואו לברדפורד, אם הם שקלו לעשות זאת", הוא המשיך בדברים שצוטטו בכלי התקשורת המקומיים. "אנחנו דוחים את המדינה הלא־חוקית, הברברית והפראית הזו שנקראת ישראל, ועליכם לעשות את אותו הדבר".

כזכור, בתגובה לדברים נכנסה קבוצת יהודים לפני שבועיים לעיר, בין היתר שוחחו חבריה עם שוטרים, קנו קפה ברשת סטארבקס, וחילקו "סחורה ישראלית" לתושבי העיירה. יחד עם זאת תושבי העיר לא הסכימו להתנגד לדבריו של גאלווי מול המצלמה, אך כולם אמרו שלא לציטוט כי הם נגד יוזמתו של חבר הפרלמנט.

יצוין כי חבר הפרלמנט גאלווי כבר הואשם באנטישמיות, בין היתר כשנטש דיון בנושא הנסיגה מהשטחים באוניברסיטת אוקספורד כשהתברר לו שהמתדיין לצדו הוא ישראלי. "האם אתה ישראלי?" שאל אותו גאלווי וכשנענה לחיוב מיהר לעזוב בטענה: "הוליכו אותי שולל. אני לא מכיר בישראל ואני לא מתדיין עם ישראלים".

הארגונים היהודיים בבריטניה קוראים למצות עמו את הדין עד תום: "לא יתכן שבימינו יעז פוליטיקאי קיצוני ככל שיהיה, לומר דברים חמורים כאלו שרק מזכירים את ה'יודן ריין' שביקש לעשות הצורר הנאצי", ואכן לפי הדיווח בכלי התקשורת בבריטניה בשבוע האחרון נחקר חבר הפרלמנט באזהרה.