התנגדות לקיצוץ הרוחבי: "זו שערורייה"

הבוקר יובא לאישור הממשלה הקיצוץ הרוחבי, שמעורר התנגדות בקרב האופוזיציה והשרים. יו"ר ש"ס דרעי: "המשך הרמיסה של השכבות החלשות".

חזקי ברוך , ה' באלול תשע"ד

ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
חזקי עזרא

הממשלה, שמתכנסת הבוקר (ראשון) לישיבה מיוחדת בחוף אשקלון, צפויה לאשר קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה בשיעור של 2% - וזאת על מנת לממן את עלויות מבצע "צוק איתן" והשלכותיו.

הקיצוץ המתוכנן מעורר ביקורת חריפה באופוזיציה. יו"ר מפלגת ש"ס, ח"כ אריה דרעי, אומר כי הקיצוץ הוא "שערורייה וחוצפה של ממשלת ישראל".

"במקום לקצץ בהטבות מס לעשירים ובתקציבי עתק למעמד הגבוה, בחרה ממשלת העשירים לקחת מישראל השנייה, מאלו שקולם לא נשמע", אמר דרעי. בנוסף הוא קרא לחברי הממשלה להצביע נגד הקיצוץ ולא לתת יד "להמשך הרמיסה של השכבות החלשות".

ח"כ אלי ישי (ש"ס) תוקף את מפלגת "יש עתיד" על רקע הקיצוץ המתוכנן במשרדי הממשלה. "יש עתיד נכנסו לכנסת על גב המחאה החברתית, וניראה כי הם גם הולכים להצית אותה מחדש. לא יכול להיות ששוב החלשים ומעמד הביניים יהיו אלו שלהם 'יגישו את החשבון' על מבצע צוק איתן והקיצוצים הנדרשים. בכוונתי ובכוונת חברי לא לעמוד מנגד, ולעשות כל שניתן למנוע את הפגיעה הצפוייה הזו. אם האוצר יגיש תקציב אנטי חברתי הוא יגלה שמבצע צוק איתן לא יהיה המבצע האחרון עימו היה להם צורך להתמודד ו'צוק איתן חברתי' יונח לפתחם", אמר ישי.

"זה מטורף שרק העניים ומעמד הביניים הנמוך ישלמו את הוצאות המבצע", אומרת ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), שקוראת לשרים להצביע נגד הקיצוץ בתקציבי החינוך, הרווחה, הבריאות והתחבורה. "במקום לקצץ למשל בפטורים ממס, הם מעדיפים לפגוע בתלמידים שלהורים אין כסף לשיעורים פרטיים, בחולים, במטופלי לשכות הרווחה ובמשתמשי התחבורה הציבורית. זו חרפה".

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ (התנועה) אומר כי הקיצוץ רוחבי הוא פגיעה ישירה בשכבות החלשות, בפריפריה ובתושבי הדרום. כלשונו. 

לדבריו "אני בעד העלאת מיסים לבעלי המשכורות הגבוהות ונגד קיצוץ בתקציבים החיוניים כל כך לאזרחי ישראל. אי אפשר לדבר על חיבוק התושבים ועמידתם האיתנה בימי המלחמה, ומצד שני לדרוש מהם לשלם את המחיר".

שר השיכון והבינוי, אורי אריאל (הבית היהודי), אומר כי יתנגד לקיצוץ תקציב משרדי הממשלה.

"לא אתן ידי לפגיעה מתמשכת בתפקוד משרדי הממשלה ובשירות לאזרח. צריך לקצץ באופן חד פעמי בתקציב, אבל לא צריך לקצץ באופן קבוע, ולכן אני אתנגד", כתב אריאל בדף הפייסבוק שלו. עוד הוא הוסיף כי כדי להוריד את יוקר המחיה ומחירי הדיור, אסור שהקיצוץ יהפוך לקבוע.

במסגרת הצעת ההחלטה, יובא לאישור השרים קיצוץ בסך של כחצי מיליארד שקלים מתקציב החינוך, ממשרד הבריאות יקוצצו כ-43 מיליון שקלים ו-243 מיליון שקלים יקוצצו מהתקציב לפיתוח התחבורה. בנוסף, יופחתו 69 מיליון שקלים מתקציבי הרשויות המקומיות.