בית שמש: צו סגירה למוסד שפלש

משרד החינוך הודיע כי בית הספר החרדי שפועל במתחם בית הספר "שפות ותרבויות" אינו חוקי. המשרד נערך להוציא לו צו סגירה.

עדו בן פורת , ו' באלול תשע"ד

משה אבוטבול
משה אבוטבול
חזקי עזרא

משרד החינוך הודיע הערב (שני) כי בית הספר החרדי אשר נפתח במתחם בית הספר "שפות ותרבויות" בבית שמש אינו חוקי, וכי הוא נערך להוציא לו צו סגירה.

נזכיר כי עיריית בית שמש החליטה להעביר קומה ממבנה בית הספר הממלכתי "שפות ותרבויות" לטובת בית ספר חרדי. החלטת העירייה התבצעה ללא הידברות עם ועד ההורים או משרד החינוך.

"המשרד רואה בחומרה רבה את המחטף, אשר ביצעה הרשות המקומית, כאשר היא פעלה לפתוח את המוסד החינוכי יומיים לפני פתיחת שנת הלימודים", נמסר ממשרד החינוך, שם מוסיפים כי מדובר בהתנהלות חד צדדית ובוטה, אשר פוגעת במרקם היחסים הקיים בין האוכלוסיות המתגוררות בעיר בית שמש.

יצוין, כי משרד החינוך הציע לעיריית בית שמש מבנה חילופי ראוי, אך העירייה דחתה את החלופה.

המשרד הבהיר לעירייה כי אין בכוונתו לאפשר את פעילותו של בית הספר הלא רשמי במתחם בית הספר הממלכתי וכי בכוונתו למצות את כל הכלים אשר עומדים לרשותו כדי לטפל בסוגיה זו. 

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה: "מתוקף תפקידה של העירייה לפתיחה תקינה של שנת הלימודים ולאפשר לכל ילדי העיר מכל המגזרים מקום לימודים ראוי, ראתה העירייה לנכון לנצל כיתות ריקות במתחם בית הספר לשפות ותרבויות ולאכלס בהן תלמידות בית הספר 'משכנות דעת' המתגוררות באותה שכונה שאין להן היכן ללמוד, ואפילו מקום להציב מנ"דים (מבנים ניידים) כבר לא נשאר להן.

"יצוין כי מדובר בצמצום עוול חמור של אבסורד כפול, כאשר מבנה בית הספר מיועד לכ-500 תלמידים ובפועל רוב המבנה עומד ריק ולומדים בו רק 140 תלמידים. בנוסף, רובם ככולם של התלמידים מגיעים בהסעות מבית שמש הוותיקה, כאשר בשכונה שבה נמצא המבנה קיים חוסר של מאות כיתות לימוד, ואילו בשכונות בית שמש הוותיקה אשר בהן מתגוררים תלמידי בית הספר, קיימת מגמה הפוכה של עשרות רבות של כיתות העומדות ריקות.

"העירייה זימנה כמה פעמים את מנהלת בית הספר לשפות ותרבויות השוהה במבנה העירוני לדיון בנושא במטרה להגיע להסכמה, אך זו ביכרה להיעדר במפגיע כך שלא נותרה הברירה בידי העירייה, אלא למלא את חובתה ותפקידה כלפי ילדי העיר מכל המגזרים. חבל מאוד שגורמים אינטרסנטיים בוחרים ללבות את האווירה במקום לפעול באחריות ובאופן ענייני".