באירופה חייבים ללמוד לקח

בפולין ציינו אתמול (שני) 75 שנים לפריצתה של מלחמת העולם השנייה שהחלה עם פלישת הצבא הנאצי לפולין.

ניסן צור , ז' באלול תשע"ד

מצעד החיים אושוויץ מסע לפולין
מצעד החיים אושוויץ מסע לפולין
צילום: פלאש 90

בסדרת אירועי זיכרון, ציינו בפולין 75 שנה לפריצת מלחמת העולם השנייה, ושלחו אזהרה כי פלישתה של רוסיה לאוקראינה עלולה לגרום להיסטוריה לחזור על עצמה.

בפולין ציינו אתמול (שני) 75 שנים לפריצתה של מלחמת העולם השנייה שהחלה עם פלישת הצבא הנאצי לפולין בתאריך 1 בספטמבר 1939. ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, ניצל את האירוע המרכזי על מנת להזהיר מפני אפשרות כי המלחמה תחזור על עצמה, תוך שהוא מציין את המתיחות הצבאית בין רוסיה ואוקראינה.

לאורך היום התקיימו בכל רחבי המדינה סדרת אירועי זיכרון, כאשר הטקס המרכזי נערך בעיר גדנסק בשעה 4:45 בבוקר, השעה בה החל הצבא הנאצי להפציץ את מוצבי הצבא הפולני, ומיד לאחר מכן ביצע את הפלישה לפולין. ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, הניח זר פרחים באנדרטה לזכר חללי מלחמת העולם השנייה בעיר הנמל הפולנית ונשא נאום בה השווה בין המתרחש כיום בגבול בין רוסיה לאוקראינה לאירועים שהביאו לפריצתה של מלחמת העולם השנייה.

"אנו באירופה חייבים ללמוד לקח מספטמבר 1939 הטראגי בפולין. עלינו ללמוד לקח מהשנים הטראגיות של מלחמת העולם השנייה שהיו טרגדיה לגל בני האדם ללא יוצא דופן. אסור לנו להיות אופטימיים בצורה נאיבית. היום אנו מביטים על הטרגדיה של האוקראינים, על המלחמה המתרחשת שם, ואנו יודעים כי אסור לנו לאפסר לספטמבר 1939 לחזור!" אמר טוסק. הוא הוסיף גם כי בועידת נאט"ו שתתקיים השבוע בוויילס, ידונו המדינות החברות "במדיניות חדשה שמטרתה העיקרית תהיה להבטיח את הביטחון של הקהילה המערבית מול איומי המלחמה, לא רק במזרח אוקראינה"

מאוחר יותר השתתפו גם נשיא פולין, ברוניסלב קומורובסקי, ונשיא גרמניה יואכים גאוק, באירוע זיכרון לציון 75 שנים לפריצת המלחמה. גם הנשיא הפולני כיוון את דבריו לעבר רוסיה. "השימוש בכוח צבאי נגד מדינות שכנות, סיפוח הטריטוריה שלהם, מניעת האפשרות לבחור את המקום שלהם בעולם באופן חופשי, זוהי תזכורת מדאיגה לפרקים האפלים ביותר בהיסטוריה של המאה ה-20 באירופה" אמר קומורובסקי.