גבעת אסף לבג"ץ: ארכה הומניטרית

שופטי בג"ץ דנו בבקשת המדינה לארכה לצורך פינוי 3 מבנים בגבעת אסף. התושבים ביקשו ארכה של 4 חודשים.

חזקי ברוך , ז' באלול תשע"ד

גבעת אסף. ארכיון
גבעת אסף. ארכיון
פלאש 90

שופטי בג"ץ דנו בצהריים (שלישי) בבקשת המדינה לקבל ארכה לצורך פינוי 3 מבנים בגבעת אסף, הממוקמים על חלקה שכשרות רכישתה מוטלת בספק.

בעיצומם של ימי מבצע "צוק איתן" הגישה המדינה הודעה לבג"ץ, במסגרתה טענה כי בדיקת מסמכי הרכישה של חלקה רביעית מבין החלקות עליהן הוקמה גבעת אסף, העלה כי ישנה בעיה באותנטיות של אחד ממסמכי הרכישה המרכזיים.

לאור זאת טענה המדינה כי יש לפנות שלושה מבנים הממוקמים על חלקה זו באורח מיידי, אך ביקשה לצורך כך ארכה של שלושה שבועות, בין היתר כדי להידבר עם המתיישבים ולבצע האת הפינוי ללא עימותים אלימים. מתוך שלושת השבועות נותרו כעת עשרה ימים.

התושבים ביקשו מנגד מבג"ץ כי ינתנו להם 4 חודשים על מנת להוכיח את אותנטיות הרכישה, והתחייבו כי אם יתברר שנפלו בפח יפנו את המבנים. "לא נשב על קרקע לא לנו", אמר עורך דינם.

לחילופין ביקש עורך הדין מהמדינה לדחות את הפינוי עד 30 יום לאחר החגים והגדיר זאת "ארכה הומניטרית". הוא ציין כי בשלושת המבנים מתגוררות 28 נפשות, בתוכן תינוק קטן ואשה הרה הצפויה ללדת בקרוב.

נציג העותרים, תנועת שלום עכשיו, טען כי יש לפנות את כל המבנים באורח מיידי, וכי אם המדינה מעוניינת להכשיר את גבעת אסף עליה לפנות קודם כל את המבנים ורק לאחר מכן להקים במקום ישוב על פי חוק.

במהלך הדיון סקר נציג המדינה את המצב במאחזים נוספים שנכללו באותה עתירה. לדבריו, המדינה איננה מתכוונת להכשיר את מצפה יצהר, והמקום יפונה בהתאם לסדרי העדיפויות של המדינה. בנוגע לגבעת הראל המדינה מבקשת להסדיר את המקום, אך הדרך עוברת על קרקע פרטית ועל כן טרם ההסדרה יש למצוא דרך חלופית. גם במעלה רחבעם שבגוש עציון המדינה מתכוונת להכשיר את המקום, לאחר שחלק מהמבנים פונו. ברמת גלעד פונו כל המבנים שהיו על קרקע פרטית, מלבד בית בובות שילדים משחקים בו וגורלו טרם נקבע.