מניפי דגלי חמאס, דאעש וחיזבאללה - לדין

היועמ"ש הינחה את גורמי אכיפת החוק לפעול נגד כל מי שיניף דגלים של ארגוני טרור במקומות ציבוריים.

בני משה , ט' באלול תשע"ד

הפגנת תמיכה בחמאס
הפגנת תמיכה בחמאס
צילום: פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הינחה את גורמי אכיפת החוק לפעול להעמיד לדין כל מי שיניף דגלים של ארגוני טרור כגון דאעש, חמאס וחיזבאללה במקומות ציבוריים. כך דווח הבוקר ב"ישראל היום".

ממכתב ששלח המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (פלילי), עו"ד רז נזרי, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, נאמר כי "הארגון לשחרור פלשתין (אש"ף) הוכרז לפני שנים רבות כארגון טרור, והכרזתו ככזה מעולם לא בוטלה, ולכן הנפת דגלו במקום ציבורי מהווה לכאורה עבירה פלילית. ברם, נוכח השינוי שחל ביחסים בין מדינת ישראל לאש"ף ניתנו הנחיות על ידי היועץ המשפטי לממשלה כבר לפני שנים רבות, שלפיהן בנסיבות המתאימות אין להעמיד לדין פלילי בגין הנפת דגל אש"ף".

"עם זאת", נאמר במכתב, "אין משמעות הדברים מתן חסינות מוחלטת, וההנחיה לגורמי האכיפה הינה כי בכל מקרה שבו מתעורר חשד ממשי, שלפיו הנפת הדגל מהווה עבירה של הזדהות עם ארגון טרור או גילוי אהדה אליו, או כאשר ישנו חשש ברמת הסתברות גבוהה שהנפת הדגל תוביל להפרה חמורה של שלום הציבור - בנסיבות אלה על המשטרה לפעול להסרת הדגל. במקרים המתאימים, תישקל גם העמדה לדין של מניפי הדגלים".

לפיכך הינחה היועץ המשפטי לממשלה את גורמי אכיפת החוק כי "אין לפעול באופן גורף להסרת דגלי אש"ף". עם זאת, מדגיש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי "המצב שונה ביחס להנפת דגלים של ארגונים אחרים המוכרזים כארגוני טרור (חמאס, חיזבאללה וכיוצ"ב). מקרים אלו אינם מאופיינים במורכבות המדינית שביסוד ההנחיה בעניין הנפת דגלי אש"ף, ועל כן המדיניות במקרים אלה היא כי ככלל יש לפעול להסרתם של הדגלים, ובמקרים המתאימים גם לפעול להעמדה לדין. לאחרונה שבו גורמי הפרקליטות וריעננו הנחיה עקרונית זו בפני אגף החקירות ומודיעין במשטרה".